V tomto období nájdete v ponuke záhradníctiev nádherne rozkvitnuté ruže a tým aj príležitosť zaobstarať si aj nové druhy a kultivary. Na čo treba prihliadať pri výsadbe?

 

ruze2019miesto

 

Ružiam doprajte dostatočne slnečné miesto, najlepšie také, ktoré bude niekedy počas dňa aj na chvíľu zatienené. Ideálne na pestovanie ruží sú juhozápadne orientované stanovištia. Na polotienistých a tienistých miestach sa ružiam nedarí, málo kvitnú a sú častejšie napádané chorobami a škodcami. Neodporúčam sadiť ruže ani pod stromy.


Ideálne je pre ruže teplejšie a vzdušné miesto. V blízkosti miesta výsadby by nemali rásť plytko koreniace dreviny – ružiam by odoberali vlahu a živiny. Na mieste výsadby by sa nemali vyskytovať ani trváce buriny, tie treba dôkladne vopred zlikvidovať.


Ruže potrebujú priepustnú, kyprú, hlinito - piesočnatú a na humus veľmi bohatú pôdu, s neutrálnou pôdnou reakciou. Nevhodné pre zakladanie výsadieb ruží sú štrkovité a zmáčané pôdy. Ťažšie pôdy je vhodné zlepšiť preosiatym kompostom a pieskom. Na mieste výsadby tiež môžete vymeniť pôdu, vhodné je uprednostniť substrát určený na pestovanie ruží. dk

Pin It