Okrem fuksií, ktoré sa dajú pestovať v črepníkoch, môžete pestovať aj také, ktorým sa bude dariť na záhonoch.Priamo na nich aj úspešne prezimujú. 

 

fuksie zahon

 

Konkrétne ide o fuksiu čílsku (Fuchsia magellanica), ktorá má aj viacero pekných kultivarov. Kvitne každoročne od leta do neskorej jesene. Nie je jednoduché túto rastlinu zohnať, preto ak budete mať šťastie, je to veľký úspech.


Dorastá do výšky a šírky asi 1m a vhodné je preto vyhradiť jej dostatok miesta. Uplatní sa aj v menšej záhrade alebo na dvore, takisto pri terasách či odpočívadlách. Ideálne je zvoliť dobre viditeľné a zároveň pred vetrom chránené miesto.


Takisto ako fuksie v črepníkoch, aj tie záhonové uprednostnia polotieň, hoci pri dostatočnej zálievke budú rásť a kvitnúť aj na slnku. V takomto prípade je potrebné zabrániť tomu, aby sa im prehrievali korene. Stačí ak do ich blízkosti vysadíte nižšie trvalky alebo plazivé vždyzelené dreviny, ktoré pôdu čiastočne zakryjú svojimi listami a tým ju ochladia. Neodporúčam vysádzať záhonové fuksie pod plytkokoreniace dreviny pretože by im odčerpávali vlahu a živiny.


Fuksia čílska obľubuje mierne vlhké, priepustné a humusom kvalitne zásobené pôdy. Neznáša dlhodobé presychanie zeminy ani príliš vlhký alebo bahnitý substrát. Nie je potrebné ju ani pravidelne prihnojovať, bohato rozkvitne aj bez toho.
Nevyhnutná je pri pestovaní je najmä dôkladná ochrana pred mrazom a zimou a to v prvých rokoch po vysadení. Použiť môžete hrubšiu vrstvu čečiny, ktorú odstránite až na jar. Počas zimy fuksiám väčšinou odumrie nadzemná časť, skoro na jar však opäť vypučia nové výhonky.


Predpokladom toho, aby sa fuksie vo voľnej pôde dobre uchytili a zakrátko zakvitli je jarná výsadba. Do zimy sa stihnú dobre zakoreniť a zosilnejú. O rok sa potom z nich budete tešiť opäť. dk

Pin It