Vybrať si môžeme z množstva rôznych kultivarov. Kvety klinčekov sú rôzne veľké a na jednej rastline ich vykvitá viacero. Dariť sa tejto rastline bude na slnečných miestach.

 

klinceky2019

 

Nízke kultivary klinčeka záhradného (Dianthus caryophyllus) môžete bez obáv pestovať nielen na záhonoch ale aj v črepníkoch na balkónoch a terasách. Vysadiť si ich môžete už aj počas apríla, rastliny totiž nie sú, na rozdiel od iných obľúbených letničiek, citlivé na jarné mrazy. V črepníkoch vyniknú najviac samostatne, viac jedincov spolu. Zaujímavé je ich umiestnenie v kovových nádobách.


Klinčeky prekvapia nielen obrovskou škálou farieb kvetov, ktoré príjemne voňajú, ale aj peknými striebristými a užšími listami. Ak majú klinčeky vytvorené dobré podmienky, bohato sa rozrastú a opakované rozkvitajú. Darí sa im v priepustnom a výživnom substráte s vyšším obsahom vápnika. Do substrátu môžete preto pridať trochu podrvenej starej vápennej omietky. Pozor na preliaty substrát, mohol by spôsobiť hnilobu koreňov.


Starostlivosť o tieto rastliny nie je zložitá, stačí sem tam rastliny zaliať, pravidelne je tiež potrebné odstraňovať odkvitnuté kvety a zožltnuté listy. Osvedčilo sa aj prihnojovanie hnojivom na kvitnúce balkónové letničky vo forme zálievky, raz za dva týždne. Kvitnúce klinčeky sa uplatnia nielen v tradičnom vidieckom prostredí ale aj na mestskom balkóne či terase.dk

Pin It