Artyčoka patrí k menej známym zeleninovým druhom. V záhradách ju až tak často nevidno, hoci v teplejších lokalitách Slovenska môže byť jej pestovanie úspešné.

 

artycoka2019

 

Artyčoka (Cynara scolymus) je dominantne pôsobiaca a teplomilná rastlina, ktorá sa bežne pestuje v oblasti Stredomoria. U nás môže byť súčasťou nielen zeleninovej časti záhrady ale aj tej okrasnej. Vyžaduje však dostatok miesta, zvykne sa rozrásť, ak má ideálne podmienky, najmä do šírky. Na jednom záhone môže za predpokladu kvalitnej zimnej ochrany táto rastlina rásť viac než 5 rokov. Stane sa zaujímavou súčasťou záhrady gurmána, príťažlivo pôsobí aj v modernej mestskej záhrade.


Najlepšie sa jej darí na chránenom, slnečnom a teplejšom mieste. Žiada ľahšiu a humóznu pôdu.


Vypestovať si rastliny artočoky môžete zo semien (vysievajú sa v marci) alebo zo zakúpených priesad, ktoré je najlepšie vysádzať až v polovici mája na vybrané miesto v záhrade.


Artyčoka potrebuje počas pestovania dostatok vlahy, najmä v suchších a horúcich letných dňoch. Na konzumovanie sú určené nerozvinuté kvetné úbory, ktoré môžete začať zberať u kvalitne rozrastených jedincov začiatkom leta. Vynikajú vysokým obsahom mnohých zdraviu prospešných látok, napríklad inulínu. Nerozvinuté puky artyčoky môžete pripravovať v kuchyni na veľmi veľa spôsobov.dk

Pin It