Rozkvitá v tomto období a púta prekrásnymi plnými ružovými kvetmi. Dostanete ju kúpiť aj vo forme nízkeho stromčeka s korunkou, takto sa vojde aj na menší záhon.

 

mandla trojlalocna

 

Mladé a dlhé konáriky mandle trojlaločnej (Prunus triloba) sú každoročne obsypané kvetmi, drevina je vďaka nim neprehliadnuteľná. Po odkvitnutí sa vyvíjajú listy.


Drevine sa dobre darí na slnečných, teplejších miestach s priepustnou, mierne vlhkou a mierne kyslou pôdou. Po zakorenení znesie aj viac sucha. Na pestovanie nie je tento ker náročný, dôležité je jednotlivé vetvičky s odkvitnutými kvetmi zrezať až o 1/3. Hoci po tomto radikálnejšom reze drevina stratí korunku, zakrátko sa táto vytvorí opäť z nových silných výhonkov. Ak mandľu zabudnete pravidelne rezať, nebude bohato kvitnúť, zároveň môže byť náchylnejšia na napadnutie niektorými hubovými chorobami.


Atraktívne formy tejto dreviny v tvare stromčeka môžete pestovať aj v menších záhradách, v predzáhradkách, na dvoroch a uprostred záhonov s jarnými cibuľovinami a trvalkami. Spolu s nimi vytvorí tento druh okrasnej mandle každoročne na jar prekrásnu kompozíciu.


Pestovať mandľu trojlaločnú môžete aj v prirodzenom krovitom tvare. Potom dosratá do výšky až 2m a šírky 1-2m. dk

Pin It