Dôležité je, aby táto drevina rástla na slnečnom mieste. V polotieni alebo tieni kvitne málo. Bohaté kvitnutie je závislé aj od pravidelného rezu.

 

zlatyy

Rez je potrebné uskutočniť každoročne, po odkvitnutí, koncom jari. V rámci tohto úkonu je potrebné ker presvetliť a tým podporiť tvorbu výhonov s kvetnými pukmi. Nechať treba vždy len mladé a vitálne konáriky. Všetky staršie, suché, poškodené a navzájom sa križujúce je vhodné odstrániť. Nevyhnutné je myslieť na to, že kvety sa tvoria len na dlhých dvojročných výhonoch. Rezom si ker udržiava peknú formu a je vitálnejší.


Ak ste však zlatovku dlhšie nerezali a tá je veľmi prehustená, pomôže jej len silný radikálny rez. Všetky výhony zrežte, najlepšie v predjarnom období, vo výške asi 30 cm nad pôdou. Pripravíte sa síce v danom roku o kvety, ker však zmladíte, opäť naštartujete a urobíte skutočne veľa pre bohaté kvitnutie v nasledujúcich rokoch.


Zlatovka (Forsythia x media), ľudovo prezývaná aj zlatý dážď, patrí k veľmi často pestovaným a nenáročným opadavým krom. Uprednostní priepustnú, výživnú a mierne vlhkú pôdu. Každoročne na jar môžete drevinu prihnojiť alebo pôdu obohatiť o kompost. Aj to prispeje k väčšiemu množstvu kvetov. Po dobrom zakorenení znesie tento ker aj suchšiu pôdu. Vyhnúť sa treba pestovaniu v trvale zamokrených pôdach. Zavlažovať treba najviac po výsadbe, neskôr po zakorenení už to nebude potrebné.


Prednosťou tohto rýchlo rastúceho kra je, že výborne znáša aj znečistené ovzdušie. Môžete si ho preto vysadiť aj do predzáhradiek na rušnejších mestských uliciach. Netrpí chorobami ani škodcami. Výborne tiež znáša tvarovanie – zlatovku môžete úspešne pestovať aj vo forma tvarovaného živého plota. Vytvoriť si môžete aj zlatovku v tvare gule či kužeľa.


Zlatovku si môžete vysadiť s koreňovým balom aj bez neho, pričom ideálne na výsadbu je jarné alebo jesenné obdobie. Najviac tento listnáč vynikne v skupine s vždyzelenými kríkmi, napríklad s vavrínovcom alebo mahóniou.


Okrem kvetov môže zlatovka zaujať aj netradičnými panašovanými listami. Tieto netradičné ale veľmi pekné kultivary sa čoraz častejšie objavujú aj v našich záhradníctvach. Okrasná hodnota kra môže potom pretrvávať aj po odkvitnutí.dk

Pin It