V kvitnúcom stave je aj v predaji. Ide o pôvabnú drevinu, ktorá rozkvitá medzi prvými v novom roku, často na konci zimy a začiatkom jari.

 

lykovec2019

Lykovec voňavý (Daphne mezereum) upúta vzpriamenými konármi, ktoré obaľujú krehko pôsobiace, najčastejšie ružové ale aj biele kvety. Drevina je vysoká asi len 1m a v čase kvitnutia je neprehliadnuteľná a mimoriadne pôvabná. Pridanou hodnotou je príjemná sladkastá vôňa, ktorá sa šíri počas slnečných dní v okolí rastliny. Po odkvitnutí drevina zaujme sviežo zelenými listami a neskôr na jeseň červenými plodmi.


Lykovec sa uplatní v modernej mestskej aj tradičnej vidieckej záhrade. Vynikne pred pozadím zo vždyzelených drevín napríklad pred vavrínovcom. Vždy je lepšie vysádzať lykovec bližšie k domu, aby bol čo najviac viditeľný a aj vôňa sa lepšie dostane do vašej blízkosti.


Keďže patrí medzi prudko jedovaté rastliny, nie je vhodné pestovať ho v záhradách, kde sa pohybujú deti.


Ak sa pre túto drevinu rozhodnete, majte na pamäti, že jej vyhovuje slnečné a pred silnejším vetrom chránené miesto. Bohato kvitne na miestach s výživnou, mierne vlhkou a priepustnou pôdou. Prednosťou lykovca je, že nepotrebuje pravidelný rez. Stačí ak občas odstránite suché, poškodené alebo križujúce sa, prípadne veľmi slabé výhonky, najlepšie po odkvitnutí.


Lykovec si môžete vysadiť na jar, vždy s kompaktným koreňovým balom. Až do zakorenenia treba rastlinu pravidelne zavlažovať, pôdu v jej okolí môžete namulčovať jemne drvenou kôrou, vo výške aspoň 5cm. Nástielka pomôže udržať potrebnú vlahu a zabráni rozrastaniu buriny. Neskôr na jeseň si pod ker môžete vysadiť skoro na jar kvitnúce drobné cibuľoviny.dk

Pin It