Jednou z možností ako si skrášliť menej vzhľadný plot je nechať ho zarásť brečtanom. Táto vždyzelená drevina sa v ideálnych podmienkach rýchlo a bohato rozrastie.

brectan plot

 

Je to zároveň príležitosť vniesť celoročne príťažlivú zeleň tam, kde na ňu nie je inak veľa iného miesta. Využiť túto popínavku môžete vo vidieckej aj modernej mestskej záhrade.


Plot obrastený brečtanom je dekoratívny, zachytáva prachové častice, pomáha tlmiť hluk, navodzuje romantickú atmosféru a môže byť útočiskom pre niektoré užitočné živočíchy.


Okrem drevených plotov sa brečtan výborne uchytí aj na plotoch murovaných, povrch by však nemal byť príliš hladký. Po čase vznikne súvislá zelená plocha – netradičná forma živého plotu.


Brečtan patrí k nenáročným a dlhovekým drevinám. Porastie aj tam, kde sa iným drevinám nedarí, napríklad na severnej strane. Obľubuje polotieň, rastie aj v tieni a na slnečnom mieste. Nie je náročný na pôdu, vyšší obsah humusu mu ale prospeje. Vysádzať brečtan môžete na jar, vždy šikmo, smerom k plotu a vo vzdialenosti asi 20cm od neho. Po výsadbe je potrebné rastliny zavlažovať, neskôr po zakorenení to už potrebné nebude. Vlahu je potrebné dodať len v najhorúcejších dňoch leta. Vhodné je tiež zastrihávať dlhšie výhonky, tým podporíte tvorbu nových a zároveň rýchlejšie docielite želaný efekt – súvislé zazelenanie plotu.


Vybrať si môžete aj menej známe druhy a kultivary brečtanu. Vopred si však overte, či sú dostatočne odolné voči mrazu. Mnohé kultivary vynikajú nádherne sfarbený, dokonca väčšími alebo netradične tvarovanými listami, avšak bývajú v zime poškodzované. Menej známe druhy a kultivary brečtanu je aj preto lepšie vysádzať len v teplejších oblastiach a na chránené miesta. dk

Pin It