K obľúbeným okrasným rastlinám, ktoré zaujmú viac olistením a celkovým vzhľadom patrí starček prímorský (Senecio cineraria). Striebristé listy tejto pestovateľsky nenáročnej rastliny farebne netradične doplnia zimné výsadby.

starcek2018


Hoci sa táto rastlina bežne využíva na výsadbu letných záhonov, poslúži aj na vytvorenie peknej jesennej a zimnej kompozície. Skombinovať ju môžete v rámci jednej nádoby napríklad s vresmi, nižšími farebnými okrasnými trávami, rastlinami s ozdobnými plodmi a cyklámenmi. V zime upúta aj samostatne, ak vysadíte do jednej nádoby viac rastlín. Hodí sa napríklad na výsadbu do pozinkovaných nádob a umiestnenie do moderného exteriéru.


Rastlina, ktorá si v prvom roku po výsadbe udržiava kompaktný tvar, bude na slnečnom a chránenom mieste príťažlivou ozdobou. Na obdiv vystaví jemné, a zaujímavo tvarované listy. Ak úspešne prezimuje, na jar trochu vyrastie a neskôr prekvapí aj množstvom drobných kvietkov.


Starček žiada humózny a mierne vlhký substrát, nie premáčaný. V zime, počas dní kedy nemrzne a je slnečno ho zalejte. Ak aj trochu vplyvom chladu zvinie listy, prípadne niektoré zaschnú, netreba sa obávať, na jar vyženie nové. Ak vám aj rastlina v nádobe počas zimy uschne, stačí ak doplníte niekoľko ihličnatých vetvičiek a vytvoríte si rýchlo pôsobivý zimný aranžmán. dk

 

Pin It