V ponuke záhradníctiev na Slovensku sa objavujú priebežne zaujímavé a menej bežné druhy trvaliek. K takýmto patrí aj jasenec biely (Dictamnus albus). Čím upúta?

 

dictamnus v

 

Predovšetkým prekrásnymi kvetmi. Tie nájdete zoskupené na dlhých, až 100cm dlhých kvetných stonkách. Kvety môžu byť podľa kultivaru ružové alebo biele, vždy s nápadnou tmavšou žilnatinou. Rastlina patrí k pôvodnej teplomilnej flóre a vytvára nielen pekne kvitnúci ale aj bohato olistený trs. V prírode rastlinu nájdete na niekoľkých miestach, je však chránená. Kúpiť dostanete umelo vypestované jedince.

 

Jasenec upúta aj omamnou škoricovo citrónovou arómou, ktorá sa zintenzívňuje počas horúcich letných dní. Rastlina v lete dokonca vylučuje silice, ktoré dokážu vzplanúť, preto aj ľudové pomenovanie rastliny – ohnivý ker. Pri styku s rastlinou hrozia v horúcich dňoch popáleniny. Silica spôsobuje prílišnú citlivosť kože na ultrafialové žiarenie. Neodporúča sa preto jej pestovanie v záhradách citlivejších ľudí a tam, kde sa pohybujú deti.

 

Rastlina prosperuje na slnečných a teplejších miestach. Obľubuje hlinitopiesočnaté pôdy a priestor s dostatkom miesta. Po vysadení trvá dlhšiu dobu kým sa pekne rozrastie. Potom však bude patriť k dlhovekým rastlinám vašej záhrady. Každoročne pekne zakvitne a nebude vyžadovať veľa pozornosti. Jasenec výborne odoláva mrazom, znesie aj slnečný úpal a vysušujúci vietor. Vynikne v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade. dk

Pin It