Hrach obľubujú deti, aj dospelí. Ak máte záhradu, nemusíte si ho každoročne kupovať. Vypestovať sa dá veľmi jednoducho. Stačí mať k dispozícii pripravenú hriadku a osivo, ktoré bežne kúpite v predajni s potrebami do záhrady.

 

hrach v

 

Pestovať môžete rôzne druhy a kultivary hrachu. Ideálny je hrach cukrový (Pisum sativa L., sacharatum). Má sladké, dužinaté, krehké struky, ktoré neobsahujú vnútornú tuhú šupku. Semená sú guľaté, sladkej chuti, málo zvraštené. Majú vyšší obsah cukrov, preto sú ideálne na konzumáciu v surovom stave.

 

Pri výbere osiva v predajni je vhodné uprednostniť morené formy. Budete mať istotu, že nebude v pôde ohrozené škodcami alebo chorobami.
Hrach vám najlepšie porastie na slnečných miestach. Pôda by mala byť mierne zásaditá, priepustná, humózna a s drobnohrudkovitou štruktúrou. Piesočnaté pôdy je vhodné pred výsevom obohatiť vyzretým a preosiatym kompostom. Hrachu sa nebude dariť v ílovitých a veľmi kamenistých či zmáčaných pôdach. Ak chcete docieliť bohatšiu úrodu, môžete miesto, kde plánujete vysievať vopred obohatiť maštaľným hnojom. Ten dostanete kúpiť už aj v granulovanej podobe.

 

Osivo hrachu vysejte od marca do apríla. Najlepšie čím skôr, pretože semená využijú pri klíčení zimnú vlahu. Ideálne je vysievať v období, kedy teplota pôdy a vzduchu je okolo 8 °C. Hrach vysejte do riadkov, nie do hniezd. Pri výseve do hniezd nie je obvykle úroda dostatočná. Navyše je starostlivosť o hrach vysiaty v riadkoch jednoduchšia a jednoduchšia je aj inštalácia opôr. Jednotlivé semená vysejte asi 3 - 5cm od seba, riadky by medzi sebou mali byť vzdialené asi 30cm. Dbajte aj na správnu hĺbku výsevu. Tá by sa mala pohybovať od 3 - 6cm. Platí zásada, že v ľahších, napríklad piesočnatých pôdach treba vysievať hlbšie. Semená pred výsevom namočte na pár hodín do vody. Ak je vlhké a daždivé obdobie, nie je to potrebné.

 

Hriadku s vysiatym hrachom pravidelne zavlažujte. Vyhnime sa však premokreniu, na to rastlina citlivo reaguje. Dostatok vlahy je dôležitý hlavne v čase klíčenia a pri pestovaní na piesočnatých pôdach. Kým rastliny vyklíčia, vhodné porast chrániť pred vtákmi. dk

Pin It