Prýštec najkrajší sa v interiéroch vyníma hlavne počas vianočných a novoročných sviatkov. Po tom, čo odkvitne, začína strácať dekoratívne farebné listene a rastlina väčšinou putuje do smetného koša. Ideálne riešenie to nie je.

 

vianruza velky

 

Ak obľubujete rastliny a izbovú zeleň, môžete mať teraz o jeden exemplár navyše. Stačí sa o odkvitnutú vianočnú ružu správne postarať a zakrátko získate bohato olistenú a na pohľad celkom dekoratívnu rastlinu.

 

Rastlinu, ktorá odkvitla (žlté drobné kvietky uprostred zhnedli) a opadali jej farebné listene, najskôr skráťte. Pokojne aj radikálne. Zostať by mali stonky vysoké asi len 15cm. Miniatúrne druhy môžete skrátiť ešte viac. Ak na rastline nezostane žiaden zelený list nič sa nedeje.

 

Zrejme si hneď všimnete, že rezné rany ronia bielu tekutinu. Je jedovatá, preto pozor. Radšej pracujte v rukaviciach! Potrebné bude na pár sekúnd pridržať pri každej reznej rane horiacu zápalku. Rany sa uzatvoria a tekutina prestane vytekať. Rastlinu následne bude potrebné presadiť do nového, čerstvého substrátu. Použiť môžete ten, ktorý je určený na pestovanie izbových rastlín, kvitnúcich, alebo aj nekvitnúcich. Nezabudnite, že črepník by mal byť v priemere o niečo väčší a priestranný pre korene rastliny. Na jeho dno dajte drenážnu vrstvu z keramzitu.

 

Závesné kŕmidlo 1

 

Presadený prýštec pravidelne zavlažujte, dajte pozor na premokrenie. Korene rastliny by zahnívali. Prihnojovať zatiaľ netreba. Rastlinu však umiestnite na dostatočne svetlé miesto s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Ideálne sú vykurované zimné záhrady, alebo verandy, prípadne iné miesta, kde je svetlo a teplo. Vyhnite sa miestam s prievanom či sálajúcim teplom. Prýštec sa zanedlho bohato olistí a vy sa budete tešiť z atraktívnej izbovej rastliny. Hodnotu rastliny zvýši aj dekoratívny črepník.

 

Počas letných mesiacov môžete mať rastlinu umiestnenú vonku, v záhrade, na balkóne či terase. Najlepšie v polotieni. Pravidelne ju zavlažujte a môžete začať aj s jej prihnojovaním. Vonku môže zostať až do konca septembra. Potom je už najvyšší čas pripraviť ju na ďalšie kvitnutie. dk

Pin It