mraz kvetinaceOkolo domu, alebo len na balkóne či terase sa časom zhromaždí veľké množstvo rôznych črepníkov. Menších aj väčších. Môžu byť nielen rôzne veľké, farebné, bezfarebné, ale aj z rôznych materiálov. Nie všetky materiály sa ale vyznačujú perfektnou odolnosťou voči mrazom.


Kým nastanú mrazivé dni, všetko črepníky vonku dôkladne prezrite a skontrolujte. Zvážte čo s nimi. Ak ich plánujete nechať vonku, musia byť mrazuodolné. Na črepníkoch to býva uvedené, hoci nie vždy tomuto označenie možno dôverovať. Často sa stáva, že nádoba je označená ako odolná voči mrazom, avšak po pár zimách vonku to bude na stenách nádoby vidieť. Nepotrvá dlho a nádoba začne praskať. Vždy sa preto vyplatí, najmä prázdne črepníky zazimovať v priestore kde nemrzne.

 

Na mráz sú citlivé hlavne hlinené nádoby, menšie aj väčšie. Ich steny sú totiž porézne, nasávajú vodu a ak táto zamrzne, črepník praskne. Bola by škoda prísť o pekné hlinené črepníky len preto, že sa zazimovanie nie je čas.

 

Podstatne odolnejšie sú nádoby terakotové, ktoré sú aj preto drahšie. Je to aj povahou materiálu, jeho iným zložením a spôsobom výroby. Aj tieto nádoby je však lepšie na zimu schovať, pretože ani tu sa nedá na avizovanú odolnosť voči mrazom spoľahnúť.

 

Mrazom a zimnému slnku väčšinou odolávajú črepníky z betónu, kovu, kompozitných materiálov a čiastočne aj drevené. Vždy je nevyhnutné pred zimou skontrolovať odtokové otvory prázdnych črepníkov. Tieto by mali byť voľné, nezanesené. Ak sa v nádobách pred zimou zhromaždí vodu, budú náchylnejšie na poškodenie. Vždy sa vyplatí črepníky postaviť počas zimy aj na podložky, na palety, alebo dosky či rohože. Priamo na dlažbe, alebo na pôde by zostať nemali.

 

Po vyprázdnení samozrejme nezabudnite nádoby dôkladne vyčistiť od zvyškov zeminy, solí, prípadného machu a zazimovať ich až po tom. dk

Pin It