eucharisNiekomu je táto cibuľovina známa, inému nie. Patrí medzi tie najkrajšie, hoci je teplomilná a pestovať ju budete môcť len v interiéroch. Ani to však nie je také jednoduché.


Eucharis (Eucharis grandiflora) pochádza z Kolumbie. Upúta hladkými a lesklými listami a najmä prekrásnymi voňavými a snehovo bielymi kvetmi, tých môže byť na rastline viacero. Rastlina rozkvitá v jesennom období, kvitnutie môže trvať až do Vianoc.

 

Ak sa o rastlinu správne postaráte, bude viacročnou rastlinou, každoročne bohato zakvitne a kvety si môžete rezať aj do vázy. Rezané vydržia svieže veľmi dlho.

 

Eucharis potrebuje miesto s rozptýleným svetlom, ideálne s teplotou okolo 18°C, v lete to môže byť ešte viac. V lete rastlinu môžete mať aj vonku, najlepšie na polotienistom mieste.

 

Najdôležitejšie je vedieť, že rastlina bohato kvitne vtedy, ak jej budete zvyšovať vlhkosť vzduchu. V byte so suchým vzduchom sa jej nedarí. Aj preto sa jej oveľa lepšie ako voľne v byte darí v rôznych izbových skleníkoch a vitrínach kde je vysoká vlhkosť zaručená. Inak dobre funguje aj postrekovanie rastliny aspoň dvakrát denne, ale nie je to ono.

 

Počas kvitnutia má eucharis aj vysoké nároky na vlahu a prihnojovanie, ktoré treba zrealizovať aspoň dvakrát za mesiac. Je to prácne ale prináša to zaujímavé výsledky – bohatšie kvitnutie. Použiť môžete špecializované hnojivo na cibuľoviny. Intenzitu zavlažovania znížte po odkvitnutí , to má rastlina obdobie vegetačného pokoja. Je to hneď potom aj príležitosť eucharis presadiť. dk

Pin It