trvalky zahon jeenSignálom k tejto činnosti je napríklad to, že kvitnú menej, pritom sú bohato olistené. Niekedy je tento krok nevyhnutný pretože mohutný trs výrazne potláča v raste okolité druhy. Inokedy je stred trsu vyhynutý a teda prázdny, výhonky alebo listy sú len po jeho obvode.


Trvalky pestované bežným spôsobom, o ktoré je samozrejme vhodne postarané, by ste mali rozsadiť a zmladiť približne raz za 3-5 rokov. U jednotlivých druhov sa toto môže líšiť, sú druhy, ktoré stačí rozsadiť až po 5-7 rokoch. Vždy sa to však vyplatí pretože získate opäť atraktívne a bohato kvitnúce jedince. Vhodnou dobou je na to jeseň, až do prvých silnejších mrazov.

 

Postup je jednoduchý. Vezmete vidly alebo rýľ, staré trsy dôkladne obkopete a vykopete. Trsy vyberieme bokom na voľnú plochu a tu ich rýľom rozdelíte na menšie časti. Každá oddelená časť musí mať kvalitný koreňový systém – korene mierne skráťte, tiež zdravé, životaschopné výhonky. Ak je to možné, snažte sa pôdu z koreňov úplne neodstraňovať. Rozdelené rastliny je vhodné zasadiť následne, teda neodkladať ich do ďalšieho dňa. Šanca na ujatie by sa potom výrazne znižovala.

 

Z pripravených jedincov potom vyberte tie najsilnejšie a vysaďte si ich na pripravené miesto. Podľa možnosti by to nemalo byť to isté miesto. Vysadené rastliny vysaďte do približne rovnakej výšky, iste nie hlbšie. Nezabudnite ich zaliať a najlepšie aj zamulčovať, aby sa vlaha udržala čo najdlhšie. Vyplatí sa novo vysadené jedince označiť aj menovkami, aby ste skoro na jar vedeli, čo vám v záhone vyrastá. Teplejšie počasie a vlhko zaručí rýchle zakorenenie. Na jar potom budú trvalky pokračovať v raste. To, čo vám zostane nevysadené potom môžete podarovať susedom.dk

Pin It