zelene hnojenie 2017Nie všetko čo prinieslo úrodu a kvety je po sezóne nutné okamžite likvidovať. Mnohé druhy letničiek, napríklad nechtíky, aksamietnice a kapucínky, takisto rudbekie a cínie je možné výborne využiť.


Nielenže ju obohatia o hodnotný humus, ale ju aj ozdravia. Vyznačujú sa totiž pôsobením proti nepríjemným škodcom, najmä hlístovcom, ktoré spôsobujú znetvorenia koreňov zeleniny a taktiež prenášajú viaceré hubové ochorenia.

 

Rastliny nechajte na záhonoch čo najdlhšie. Ak je teplo a vlhko ešte budú rásť a čím viac budú olistenejšie, tým lepšie. Potom ich jednoducho vytrhajte a na danom alebo inom mieste zarýľujte do pôdy. Nie hlboko ani príliš plytko. Ak sú rastliny nižšie, netreba ich vytrhávať, priamo ich môžete zarýľovať.

 

Nezabudnite, že ešte pred zimou je možné urobiť aj nástielky záhonov, na ktorých sa pestovali úžitkové rastliny. Pokosená tráva, piliny, vňate byliniek, či burina bez semien sa jednoducho rozprestrú na hriadky vo vrstve aspoň 5cm. Aj v priebehu najchladnejších dní v roku vďaka takejto vrstve zostáva pôda kvalitná a s aktívnou mikroflórou, zároveň ochránite aj pôdnu štruktúru. To následne pozitívne vplýva k zvyšovaniu úrodnosti pôdy. Ďalším vhodným materiálom je aj čiastočne vyzretý maštaľný hnoj. Rozkladné procesy, ktoré v ňom prebiehajú vyvolávajú vyššiu teplotu, ktorá môže ochrániť napríklad na jeseň vysadené rastliny. V neposlednom rade je maštalný hnoj zdrojom živín pre pestované rastliny. dk

Pin It