hlaavicik2017Hlaváčiky môžete nájsť na niektorých miestach vo voľnej prírode. Z nej sa však do záhrad presádzať nesmú. Skoro na jar i ich môžete v kvitnúcom stave kúpiť v dobre zásobených a špecializovaných záhradníctvach.


Najznámejším je asi 20cm vysoký hlaváčik jarný (Adonis vernalis). Kvitne v prvej polovici apríla a jeho kvety sú skutočne nádherné. Sú žlté, s lesklými okvetnými lupienkami a naplno roztvorené počas slnečných dní. V čase kvitnutia sú čiastočne vyvinuté už aj jemné a sviežo zelené listy. Staršie rastliny bohato kvitnú a sú skutočnou ozdobou skalky, kde najviac vyniknú. Okrem skalky ich môžete pestovať aj v kamenných korytách. Vždy by malo ísť o dobre viditeľné miesto, aby nebol v čase kvitnutia prehliadaný. Vysádzať hlaváčik môžete aj v kvitnúcom stave, vždy však len s kompaktným koreňovým balom.

 

Hlaváčik obľubuje slnečné a chránené miesta, najlepšie teplejšie. Rôzne svahy, kde sa na jar koncentrujú intenzívnejšie slnečné lúče sú preň ako stvorené. Pôda by mala byť priepustná a s vysokým obsahom vápnika, poslúži aj drvená staršia omietka. V takomto prostredí sa rastline bude veľmi dobre dariť a každoročne bohato zakvitne. Dôležité bude nesadiť do jej blízkosti vyššie rastliny a tiež počas leta príliš nekypriť okolie rastliny. Ľahko by ste ju poškodili.

 

Druhým, oveľa menej pestovaným druhom je hlaváčik amurský (Adonis amurensis). Rozkvitá už vo februári, nevadí mu ani sneh. Darí sa mu viac v polotieni a pekne vynikne väčší trs opäť vysadený na dobre viditeľnom mieste.dk

Pin It