travnik zimaV tomto období je najvyšší čas myslieť na zazimovanie trávnikov. Ak sa o ne teraz dobre postaráte, v nasledujúcej sezóne sa z nich budete môcť opäť tešiť a popýšiť sa ich vzhľadom.


Najdôležitejšie bude trávniky zbaviť biologického odpadu. Z trávnika musí preč napadané lístie, odstrániť treba aj zvyšky kôry, konáriky, opadané plody či iný nafúkaný biologický odpad. Ak by ste ich na trávniku ponechali, bol by ohrozený hubovými chorobami. Použiť na toto môžete hrable, alebo rôzne záhradné vysávače.

 

Po dôkladnom vyčistení treba plochu trávnika prerezať vertikutátorom. Je to mimoriadne záslužná činnosť. Z trávnika sa odstráni nežiadúca plsť a zárodky machu. Hrabľami by ste toto všetko odstránili veľmi ťažko. Trávnik sa pred zimou vyplatí aj prevzdušniť. Použiť na to na menších plochách môžete špeciálne prevzdušňovacie vidly.

 

Ak je teplo a slnečno trávnik stále rastie. Môžete ho ešte pokosiť, avšak len kým nastanú silnejšie mrazy. Výšku korenia nastavte vyššie. Kosiť už na jeseň netreba tak často ako počas sezóny. Na jeseň už trávnik netreba ani zavlažovať, o vlahu sa postarajú zrážky.

 

Ak nájdete v trávnatej ploche trváce, najmä širokolisté buriny, môžete stále aplikovať selektívne herbicídy a burinu zlikvidovať. Počas postrekovania by však malo byť sucho a slnečno. Ak je daždivo, účinok postreku bude veľmi slabý.

 

Najneskôr do začiatku novembra, ale ideálne v októbri treba trávnik prihnojiť hnojivom určeným na jesenné hnojenie trávnikov. Obsahuje vyšší podiel fosforu a draslíka, vďaka tomu bude trávnatá plocha počas zimy odolnejšia, jednotlivé steblá budú pevnejšie. Je to zároveň aj prevencia proti často sa vyskytujúcej plesni snežnej. Hnojivo však treba pomocou dávkovacieho vozíka aplikovať rovnomerne po celej ploche. Vtedy je zaručený jeho účinok. V žiadnom prípade nehnojte trávnik bežnými hnojivami, ktoré používate počas sezóny. Obvykle obsahujú vyšší podiel dusíka ktorý teraz nie je potrebný. dk

Pin It