pokosena travaV záhradách s intenzívne zavlažovanými a hnojenými trávnikmi je počas sezóny často riešený problém ako zlikvidovať množstvo pokosenej trávy. Možností je niekoľko, viaceré riešenia sú pre záhradu dokonca prínosné.

Kopu pokosenej trávy môžete umiestniť do nádoby na biologický odpad, čo je škoda. Ide totiž o materiál bohatý na hodnotné minerálne látky. Priamo v záhrade sa ponúka viacero možností.  

 

Pokosenú trávu, ktorú vysypete zo zberného koša kosačky, najlepšie do záhradného fúrika musíte pred ďalším použitím hlavne nechať preschnúť. Inak by sa nemala používať, samotný proces jej rozkladu by bol v kompostéri príliš dlhý a nedokonalý.Tráva preschne rozprestretá v tenšej vrstve na vzdušnom a svetlom mieste. 

 

Po preschnutí môžete trávny odpad skompostovať, pričom vždy je lepšie zmiešať ju s ostatným záhradným odpadom, napríklad podrvenými konárikmi, alebo s listami. Týmto spôsobom podporíte jej rýchlejší rozpad. 

 

Použiť preschnutú pokosenú trávu môžete aj na namulčovanie miest okolo krov, trvaliek, alebo stromov, dokonca zeleninových záhonov. Zabránite tým rastu buriny, pomôžete udržať pôdu dlhšie vlhkú a podporíte rozvoj užitočných mikroorganizmov. Pôda bude mať vďaka nástielke aj optimálnu teplotu pre rozvoj koreňového systému pestovaných rastlín. Po prudukom daždi nebude povrch pôdy rozblatený a vysychať bude pomalšie. Vrstva takéhoto mulču nemusí byť vyššia, stačí do 5cm. Budete ju ale musieť každoročne obnovovať, čo pri pravidelnom kosení nie je problém.

 

Ďalšou možnosťou je využiť jemne pokosené steblá trávy na mulčovanie trávnika. Jednoducho ich necháte na trávnatej ploche, nebudete ich zberať do zberného koša. Má to viacero výhod. Trávnik nemusíte počas najsuchších dní intenzívne zavlažovať a ani veľa prihnojovať. Takisto nebude mať na trávnatej ploche šancu preraziť širokolistá burina. Vytvoriť sa však môže nežiaduca trávna plsť a tak bude potrebné takýto trávnik častejšie prerezávať. dk

Pin It