Muškáty vyzerajú skvele v kvetináčoch, no ich pôvabné kvety využijete aj na prípravu originálnych dekorácií. Ak si z rozrastených muškátov odstrihnete pár kvetov, nič sa nestane. Rastliny prinútite vytvoriť ďalšie.

 

muskatyDIY23 titulna

Odborníci zo spoločnosti Pelargonium for Europe prinášajú niekoľko nápadov, ako rezané kvety muškátov využiť v rôznych kvetinových dekoráciách.


Kytica z muškátov skrášli nielen stôl na terase


Letná kytica muškátových kvetov, či už veľká alebo menšia, muškátové kvety v kombinácii s kvetmi a listami iných rastlín alebo ako aranžmán z kvetov jednej odrody, to je len časť možností, ako predstaviť málo poznanú krásu kvetov muškátov.

 

muskaty diy23 kytica 1


V tejto letnej kytici boli skombinované kvety rôznych odrôd muškátov v kombinácii so staticou širokolistou (Limonium latifolium), ozdobnou trávou plochoklasec (Chasmanthium latifolium), ozdobnými hlavičkami semien a alchemilkou (Alchemilla mollis) zo záhrady.

 

muskaty diy23 clanok5


Táto malá kytica pozostáva z dvoch druhov muškátov a pôvabnej statice (Limonium latifolium). Netradičná váza s kvetinovou kompozíciou upúta pozornosť na stolíku, no poteší aj ako malý darček.


Kytice z muškátov nie sú len skvelým darčekom či letnou dekoráciou na stôl. Malé vázy naplnené ich pestrými kvetmi dokážu okamžite oživiť hoci aj obyčajný plot.

 

muskaty diy23 clanok1


Muškáty v trendových vázach z recyklovaných materiálov


Jednorazové plastové obaly z pracích prostriedkov, tekutého mydla alebo jogurtových nápojov nemusia skončiť v odpade. Premeňte ich na moderné a originálne zrepasované vázy, v ktorých muškáty spolu s so steblami okrasných tráv či inými letnými kvetmi krásne vyniknú.

 

muskaty diy23 tit4

 

Na tento hravý letný nápad budete potrebovať:
- prázdne plastové nádoby,
- brúsny papier,
- farbu v spreji,
- rezané muškáty a iné kvety podľa vlastného výberu.

Návod:
Nádoby dobre vyumývajte a odstráňte etikety. Plastový povrch zľahka obrúste brúsnym papierom, aby farba lepšie priľnula a nádoby prestriekajte zvolenou farbou. Hneď ako zaschne, môžete zrepasované vázy naplniť vodou a dať do nich kvety muškátov v kombinácii s ďalšími kvetmi.

Tip: Ak skombinujete nádoby rôznych veľkostí, tvarov a farieb, bude finálny výsledok ešte pôsobivejší.

 

muskaty diy23 tit3

 

Letné dekorácie s využitím muškátov

 

S pomocou aranžovacej peny vytvoria kreatívne ruky z muškátových kvetov originálne záhradné dekorácie. Vyskúšajte si vyrobiť netradičný venček na vstupné dvere alebo kvetinové gule, ktoré zahviezdia v mise na stole alebo rozvešané na stromoch počas záhradnej párty.

Tip: Aranžovaciu penu umiestnite do vedra s vodou a nechajte ju ponorenú jednu až dve minúty, aby úplne nasiakla. Následne do nej začnite tesne vedľa seba zapichávať rezané muškáty, aby sa hlavičky dotýkali a neboli medzi nimi medzery.

 

muskaty diy23 clanok6

 

Slávnostné stolovanie s muškátmi


Nedeľné prestieranie či originálna dekorácia pre hostí. Využite muškáty pri dekorovaní obrúskov s príborom alebo pri tvorbe zasadacieho poriadku počas záhradnej oslavy.

 

 

Ako správne rezať muškáty?

So správnou starostlivosťou a pri miernych teplotách kvitnú muškáty bohato a nepretržite od jari až do neskorej jesene. Ak si budete chcieť odstrihnúť pár kvetov, nemajte obavy, rastlinám neubližujete. Ak kvety odrežete alebo odtrhnete na spodku stonky, podporíte tvorbu nových. Po krátkom čase tak rastlina opäť zakvitne a neraz ešte bohatšie ako predtým.


Ako čo najdlhšie udržať rezané muškáty čerstvé?

Aby rezané muškáty vydržali čo najdlhšie, nezabúdajte im pravidelne meniť vodu. Znečistená voda totiž spôsobuje, že stonky vädnú rýchlejšie. Životnosť rezaných muškátov predlžuje aj pridávanie výživy pre rezané kvety. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby sa žiadne listy nedotýkali vody. Pred vložením odrezaných stoniek muškátov do vázy najskôr odstráňte všetky listy, ktoré by boli ponorené vo vode.


Pelargonium for Europe (Muškáty pre Európu) je marketingová iniciatíva európskych pestovateľov muškátov Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One a Syngenta Flowers. Iniciatíva bola založená v roku 2016 s cieľom podporovať a zabezpečovať predaj muškátov v Európe v dlhodobom horizonte. Kampaň v súčasnosti prebieha v 22 krajinách. V Bulharsku, Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku sú aktivity podporené Európskou úniou v rámci kampane „Stars Unite a Europe in Bloom“.

 

Zdroj a foto: Pelargonium for Europe

 

EU logos pelargonium

 

 

 

 

 

 

Pin It