krpciarkaKrpčiarky (Epimedium rubrum) sú stále obľúbenejšie pôdopokryvné trvalky. K ich prednostiam patrí rýchly rast, bohaté olistenie, ktoré vytvorí súvislý pokryv aj na problematických miestach a efektné , jemne ružové či žlté kvety.

 

Pestovateľsky sú nenáročné a dlhoveké. Dobre porastú v polotieni, pod korunami stromov a vyšších krov a môžu tu nahradiť trávnatú plochu.

 

Po zime však zostávajú minuloročné, jemne do purpurova sfarbené listy nepekné, zoschnuté a teda vizuálne rušivé. Keď sa oteplí a začne pršať, ideálne počas marca treba zobrať nožnice a rastliny nakrátko ostrihať. Všetky suché listy musia ísť preč a uvoľniť tak miesto novým a aj vyrastajúcim kvetným pukom, ktoré sa začnú objavovať s prvou vlahou a oteplením. Výborným pomocníkom sú ostré záhradnícke nožnice, alebo na väčších plochách aj nožnice na živý plot. Rovnako je v prípade väčších plôch možné použiť aj kosačku, avšak to čo najskôr na jar, aby neprišlo k poškodeniu vyrastajúcich kvetných pukov a mladých listov. Strihanie krpčiarky preto zbytočne netreba odkladať.

 

Zároveň je vhodné po reze porast prihnojiť kvalitným preosiatym kompostom, alebo viacložkovým univerzálnym hnojivom.

Pin It