Jahodové sadenice s pevným koreňovým balom môžete vysádzať až do polovice septembra. V tomto období sa dá vybrať aj z množstva zaujímavých odrôd.

 

jahody 2021


Jahodám sa bude najlepšie dariť na slnečných a teplejších miestach s mierne vlhkou, humóznou a priepustnou pôdou, s kyslou až neutrálnou reakciou. Osvedčená je výsadba do riadkov, v nich by jednotlivé rastliny mali byť od seba vzdialené asi 30 cm. Medzi jednotlivými riadkami treba dodržať vzdialenosť 50 cm. Jahody nevysádzajte na miesta kde naposledy rástli, ani po zemiakoch či rajčiakoch.


Nezabudnite, že jahodové priesady by mali pochádzať od osvedčených pestovateľov, ideálne lokálnych. Majú mať aspoň 3-4 zdravé listy a veľké listové srdiečko, ktoré by pri výsadbe malo byť tesne nad pôdou. Vysádzajte na kvalitne pripravené a dôkladne odburinené záhony.


Ak nemáte v záhrade voľné miesto, jahodové sadenice si môžete vysadiť aj na okraj zeleninovej hriadky alebo do vyvýšených záhonov. Na pestovanie sa hodia aj väčšie kvetináče a hrantíky, tie však naplňte substrátom, ktorý je určený na pestovanie jahôd.


Vysadené rastliny nezabudnite pravidelne zavlažovať, najmä ak je teplejšia a suchšia jeseň. Prihnojovanie nie je počas jesene potrebné, okolie rastlín však môžete pred zimou vystlať suchou slamou. Na jednom mieste môžu jahody zostať 3-4 roky. dk

Pin It