Ide o nenáročnú a bohato kvitnúcu, nízku pôdopokryvnú drevinu. Uplatní sa na veľmi slnečných a aj suchších miestach s priepustnou pôdou. Rýchlo sa tu rozrastie do šírky.

 

krucinka 2021


Kručinka (Genista lydia) patrí k obľúbenejším drevinám, ktoré dostanete kúpiť v tomto období. Dôvodom jej popularity je pestovateľská nenáročnosť. Vysadiť si ju môžete aj v kvitnúcom stave ale len s neporušeným koreňovým balom. Ideálny je na to jún.


Vynikne v štrkových plochách, na svahoch, pri schodoch a kvetinových múrikoch, v slnečných skalkách a na okraji záhonov s drevinami. Po výsadbe ju dobre zalejte, priebežne na to myslite aj počas leta. Po zakorenení už pravidelnú závlahu nepotrebuje. Pred príchodom prvej zimy ju nezabudnite včas zakryť bielou netkanou textíliou. Kručinku nemusíte prihnojovať (obľubuje pôdy chudobné na živiny) ani strihať. Stačí len priebežne, najmä po zime, odstraňovať suché konáriky.


Kručinke sa nedarí v tieni, ani vo vlhkej pôde, neodporúčame vysádzať ju ani k jazierkam. Pestovať ju však dočasne môžete v priestrannejších kvetináčoch s priepustným substrátom, na slnečných balkónoch alebo terasách. Najkrajšia je v období kvitnutia, kedy ju krášli množstvo zlatožltých kvetov. Po odkvitnutí zaujme zelenými metlovitými výhonkami. Listy má drobné a takmer nenápadné. Celá rastlina je nevysoká, rozrastá sa skôr do šírky. dk

 

Pin It