Intenzívnejšie zrážky posledných májových dní sú skvelou príležitosťou na výsevy a výsadby rastlín do voľnej pôdy. Aké rastliny sa vďaka daždivému počasiu rýchlejšie ujmú?

 

priesady astry


Poponáhľajte sa a vysaďte si na dôkladne pripravené záhony čo najskôr pevné priesady rajčín, paprík, baklažánov, hlúbovín, zeleru, póru a šalátu. Vďaka vlhkej pôde a daždivejšiemu počasiu, ktoré by malo ideálne trvať ešte niekoľko dní po výsadbe, sa priesady veľmi rýchlo ujmú a budú plynulo pokračovať v ďalšom raste. Vysadiť si môžete aj priesady byliniek a koreninových rastlín.


Do pripravenej pôdy už môžu ísť aj predpestované priesady letničiek, v daždivejších dňoch sa prekvapivo rýchlo ujmú a to aj tie bez koreňového balu. Využite príležitosť a vysaďte si aj nové druhy trvaliek zo záhradníctiev, aktuálne počasie dokonca umožňuje presadiť si aj trvalky, ktoré už v záhrade máte a nie sú ešte príliš vyrastené, na nové miesta. Stále sa dajú rozsadiť aj nižšie druhy trvaliek, ktoré sú okrasné listom.


Keď ste doteraz nestíhali, máte poslednú príležitosť vysadiť si hľuzy georgín, mečíkov alebo kán. Vlhké počasie a dostatočne do hĺbky zvlhčená pôda podporí ich rýchlejšie zakorenenie a vypučanie. Na pripravené záhony (alebo do nádob) si môžete vysiať aj semená kapucínky, slncovky kalifornskej, nechtíka, slnečnice, nezabudnite na borák, majorán záhradný, koriander alebo kôpor. dk

Pin It