Nádherné kvety mečíkov rozkvitajú zhruba za 120 dní od vysadenia hľúz. Vhodná doba na výsadbu je v tomto období. Ako mečíky pestovať?

 

gladioly2021 v


Prekrásne rozkvitnuté kvety a svieže listy mečíkov, ktoré sa často nazývajú gladioly, sú odmenou za kvalitnú starostlivosť. Rastliny prosperujú na slnečných a chránených miestach s priepustnou a výživnou pôdou, ktorá má neutrálnu reakciu. Nevysádzajte ich tam, kde ste v minulom roku pestovali zemiaky, uhorky alebo fazuľu. Ale ani mečíky. Tieto rastliny sa nesmú opakovane vysádzať na to isté miesto.


Keď budú mať vysadené hľuzy mečíkov dostatok vlahy, začnú krátko po výsadbe pučať. Vyrastajúce rastliny pravidelne zavlažujte, občas opatrne prekyprite okolitú pôdu a odstráňte burinu. Neskôr, keď listy podrastú, rastliny prihnojte hnojivom na cibuľoviny alebo kvitnúce rastliny. Hoci sa to bežne nerobí, odporúčame to, podporuje to dobrý zdravotný stav rastlín a krajšie kvety. Rastlinám okrem toho nezabudnite včas poskytnúť pevné opory, keď však máte mečíky vysadené vo väčších skupinách, nie je to potrebné.


Dôležité je tiež priebežne sledovať zdravotný stav rastlín a v prípade potreby zasiahnuť vhodným prípravkom. Z porastu včas odstráňte všetky zakrpatené rastliny, jedince so žltými alebo škvrnitými listami.
Pokiaľ ide o výsadbu, od šupiek očistené hľuzy vysádzajte pukom nahor, do hĺbky 10 cm a asi 15- 20 cm od seba. Vytvárajte menšie a menšie skupiny, nesaďte ich jednotlivo. dk

Pin It