Frézie patria k najobľúbenejším rezaným kvetom. Mnohí na ich príjemne voňavé a rôznofarebné kvety nedáme dopustiť. Kedysi sme nimi v tomto období obdarúvali svoje mamy.

 

freesia uvod


Bežne si kvety frézií v štádiu jemne vyfarbených pukov môžeme kúpiť v kvetinárstvach a tešiť sa z ich krásy niekoľko dní. Vedeli ste, že frézie sa dajú pestovať aj v kvetináčoch alebo priamo v záhrade? Aj tieto vám prinesú krásne kvety, hoci ide o odlišné kultivary než sú tie, ktoré sa pestujú v skleníkoch na rýchlenie.


Kvety


Frézie pochádzajú z juhu Afriky a zaujmú už tým, ako vyrastajú ich kvety. Z podlhovastej hľuzy vyrastie najskôr niekoľko dlhých mečovitých listov a neskôr sa uprostred nich objavia prvé kvetné puky. Postupne vyrastie rozkonárená stonka a na jej konci rozkvitnú kvety. Okrem jemných kvetov sú frézie známe najmä svojou typicky kvetinovou vôňou. Zrejme preto nikoho neprekvapí, že kvety sa využívajú aj pri výrobe parfumov. Vôňa kvetov pritom často prekvapuje. Môže byť lahodne sladká, jemnejšia, silná a aj preniká a korenistá. Najintenzívnejšie voňajú jednoduché kvety, okrem nich sa však predávajú aj hľuzy z ktorých vyrastú plné a poloplné kvety.

 

frezia 3


V záhrade

Keď sa rozhodnete pestovať frézie v záhrade, ideálnym obdobím na výsadbu hľúz do voľnej pôdy je apríl až koniec júna. Fréziám sa darí na polotienistých a nie príliš suchých miestach, ideálne chránených pred vetrom. Dostatočne veľké hľuzy si vysaďte do hĺbky 5 centimetrov a medzi jednotlivými hľuzami nechajte asi 8 centimetrov. Kvety z hľúz, ktoré vysadíte na jar, si potom budete môcť vychutnávať od júna do konca septembra. Z jednej rastliny získate niekedy až 3 súkvetia.


Tradície


Frézie, ktoré patria do čeľade kosatcovitých (Iridaceae), objavil okolo roku 1830 juhoafrický zberateľ rastlín Ecklon. Túto exotickú rastlinu pomenoval po Friedrichovi Freesovi, nemeckom lekárovi, jeho priateľovi a bývalom spolužiakovi. Vďaka úsiliu šľachtiteľov dnes môžeme obdivovať veľa nádherných kultivarov a počas rokov sa kvety frézií stali súčasťou nejednej tradície. Tak napríklad na siedme výročie svadby treba údajne dať svojmu partnerovi biele frézie na oslovu pravej a čistej lásky. Frézie sú tiež obľúbenou a neodmysliteľnou rastlinou svadobných kytíc, pretože symbolizuje lásku a nevinnosť. Vyniknú samostatne (najlepšie ak je kvetov pokope) alebo v kombinovaných aranžmánoch.

 

frezia 2


Vedeli ste?

  • Typickú vôňu lievikovitých kvetov frézií si vychutnáte najviac, keď budú všetky kvety úplne otvorené.
  • Možno uprednostňujete jemnejšiu vôňu. V tom prípade siahnite po fialovo až modro kvitnúcich fréziách, ktorých vôňa je veľmi jemná.
  • Kedysi bola frézia nazývaná „Cape lily-of-the-valley“, čiže „kapská konvalinka“.
  • Fréziám sa výborne darí aj vo vyšších kvetináčoch. Tie môžete umiestniť na polotienisté a chránené miesta na dvore, v záhrade, na balkóne alebo terase.       

 

Zdroj a foto: Kvetinovecibulky.info

Pin It