cinerarieV skorom jarnom období sa možno v kvetinárstvach stretnúť s nádherne rozkvitnutými starčekmi (Senecio cruentus). Často tieto rastliny dostať kúpiť aj pod označením cinerária.

V ponuke sú najčastejšie kultivary so súkvetiami fialovo, modro, ružovo či bielo sfarbenými. Ide zároveň o bohato olistené rastliny pochádzajúce z Kanárskych ostrovov. Môžu byť atraktívnou predjarnou ozdobou chladnejších priestorov v byte, chodieb, veránd a zimných záhrad.

 

Predpokladom pestovateľského úspechu je výdatná zálievka. Medzi každou ďalšou zálievkou však musí substrát v črepníku mierne preschnúť. Rastlina mimoriadne zle reaguje na trvalé premokrenie (vodu v podmiske) aj presychanie substrátu.Nevyhnutné je vzdušné a svetlé miesto, nie priame slnečné lúče. To môže hroziť pri umiestnení rastliny na okenných parapetoch, ktoré je v tomto prípade nevhodné. Riziko, že rastlina rýchlo uhynie je znásobené aj sálajúcim teplom z radiátorov.

 

Optimálna teplota sa pohybuje v rozmedzí 16-19°C. Potrebné je zároveň rastlinu jemne rosiť, alebo zvyšovať vlhkosť vzduchu v priestore kde rastie. Týmto je možné udržať ju dlhšie sviežu. Prihnojovanie sa vyplatí len u rastlín, ktoré začínajú kvitnúť a kvitnutie sa vďaka tomu predĺži. Použiť sa dá kvalitné viaczložkové hnojivo na kvitnúce izbové rastliny.

 

Starček upúta samostatne, alebo možno v rámci jednej nádoby skombinovať rôzne farebné kultivary. Ide o sezónnu ozdobu interiéru a po odkvitnutí sa už rastlinu ďalej pestovať neoplatí.

Pin It