Približne koncom februára a v prvej polovici marca nezabudnite zrezať suché steblá vyšších a stredne vysokých okrasných tráv – ozdobnice, prosa, kortadérie a perovca.

 

reztrav 2021


Pred prácou trávy nerozväzujte, so suchými steblami sa vám potom bude jednoduchšie manipulovať. Spätný rez by ste mali stihnúť čím skôr, pretože trávy začínajú počas prvých teplejších a slnečných dní vyháňať nové výhonky a tie by ste mohli počas zásahu poškodiť.


Na rez použite čo najostrejšie záhradnícke nožnice, nezabudnite ani na rukavice, pretože steblá sú často veľmi ostré. Využiť môžete aj kosák so zubatým ostrím alebo elektrické nožnice na živý plot. Steblá odrežte čo najbližšie k pôde, zostať by po reze mala aspoň 15 cm vysoká báza. Tá by ideálne mala mať zaoblený tvar.


Nastrihané steblá posekajte na menšie časti a skompostujte alebo drobné odrezky využite na nastielanie záhonov či okolia drevín.


Po nevyhnutnej jarnej úprave môžete trávy dobre zaliať a prihnojiť. Staršie a rozrastenejšie trsy môžete počas marca vykopať, rozdeliť na menšie časti a znovu vysadiť, prípadne podarovať susedom. Nižšie druhy tráv, napríklad kostravy, ostrice alebo kavyľ nerežte, stačí ak, rukavicou z trsov vyberiete všetky suché steblá. dk

Pin It