snezienkyK prvým kvitnúcim kvetom patria v záhradách snežienky. Ide o nenáročné a obvykle rýchlo sa rozrastajúce cibuľoviny, ktoré sa v tomto období  dajú rozšíriť aj na ďalšie miesta v záhrade.

Snežienky sú nenáročné, dobre rastú v ľahšej suchšej aj vlhkejšej pôde, na slnku aj v polotieni. Hodia sa do moderných aj tradičných záhrad. Ak sa snežienkam v záhrade dobre darí, je možné vyskúšať aj iné druhy, napríklad snežienku veľkokvetú či Elwesovu. Nádherné sú aj plnokveté kultivary „Flore Pleno“. Snežienky najkrajšie vyniknú v menších skupinkách, rozhodne nie je dobré sadiť ich jednotlivo pretože by nevynikli.

 

Začiatok marca je ideálnou dobou na rozmnoženie snežienok delením starších trsov, s ešte zelenými listami, ale odkvitnutými kvetmi. Počas kvitnutia sa presádzať nesmú a takisto by sa nemali presádzať z voľnej prírody do záhrady. Miesto odkiaľ kam sa bude presádzať treba vždy dôkladne zvážiť pretože časté presádzanie rastliny oslabuje.

 

kvetinac kobalt dekoracia

 

Trsy určené na presadenie treba opatrne vyryť pomocou lopatky a presadiť na nové miesto. Potrebné je dať pozor, aby sa nepoškodili cibuľky. Vhodné je na to si vybrať vlhké či daždivé počasie, aby sa presadené trsy rýchlo zakorenili. Prínosné je prípadne aj zavlažovanie presadených jedincov. Treba sa však poponáhľať pretože snežienky rýchlo zaťahujú do pôdy.

 

Predpokladom úspechu je humózna pôda, prípade tlejúce lístie, teda najlepšie pod opdavými stromami a krami. Miesta kde snežienky budú po novom rásť by sa nemali hnojiť a samozrejme ani nie kopať.

Pin It