Koniec leta a začiatok jesene je ideálny najmä na výsadbu ihličnanov a vždyzelených drevín. Okrem toho môžete v tomto období dreviny aj presádzať.

 

presadzanie2020

 

Presadenie je ale vhodné len pre mladšie exempláre, nie ešte priveľmi zakorenené, ihličnany aj vždyzelené listnáče. Ak vám tieto rastliny v záhrade na niektorom mieste prekážajú, teraz im môžete vybrať miesto nové. To ale dôkladne zvážte, väčšina drevín totiž častejšie presádzanie neznáša. Dreviny presádzajte pokiaľ možno s čo najväčším koreňovým balom (drevinu treba dôkladne obkopať), hneď po výsadbe ich dobre zalejte. Najlepšie bude, ak si presádzanie načasujete na daždivejšie obdobie. Šanca na ujatie bude veľmi vysoká.


Koncom leta si tiež môžete vysadiť do záhrad úplne nové dreviny, v tomto období najmä ihličnany a vždyzelené listnáče. Opadavé dreviny môžete vysádzať aj neskôr na jeseň. Pôda je zohriata, je vysoký predpoklad častejších zrážok a teplota vzduchu je už spravidla nižšia. Všetko toto prispieva k rýchlemu ujatiu vysadených drevín. Tento termín výsadby je dokonca často oveľa lepší ako jarný pretože vysadené rastliny nebudú trpieť suchom ani vyššími teplotami.
Do zimy sa vysadené dreviny stihnú adaptovať na nové podmienky, kvalitne zakoreniť a najchladnejšie mesiace roka prežijú bez ujmy. Na jar môžu pokračovať v raste a letné horúčavy ich neohrozia.


Dreviny vysádzajte vždy len s neporušeným, celistvým koreňovým balom, ktorý samozrejme pred výsadbou skontrolujte. Môžete ho na pár hodín namočiť aj vo vedra s vodou. Pomôže aj dôkladné zaliatie rastliny pár hodín pred výsadbou. Vždy zvoľte také miesto, ktoré bude vysádzaným drevinám vyhovovať. Nezabudnite, že nie všetkým ihličnanom sa bude dariť na slnečnom stanovišti, niektoré lepšie prosperujú v polotieni. Požiadavky druhov, ktoré sa vám páčia a plánujete si ich vysadiť si preto vopred overte. Zároveň dbajte aj na výšku a šírku vysádzaných ihličnanov v dospelosti, nesaďte urastenejšie druhy tesne k plotom. Odporúčam každej drevine vyhradiť dostatok miesta, aby sa mohla rozrastať a nebola potláčaná inou zeleňou v okolí.


Výsadbová jama pre nové ihličnany alebo aj vždyzelené listnáče by mala byť asi dvakrát väčšia než je koreňový bal. Na zasypanie odporúčam použiť substrát, ktorý je určený pre pestovanie drevín. Substrát okolo dreviny dôkladne utlačte. Vysadené ihličnany dobre zalejte a pôdu v okolí namulčujte jemne drvenou kôrou. dk

Pin It