Ide o aktuálne trendovú okrasnú rastlinu, trvalku roka 2020. Dostať ju kúpiť v špecializovanejších záhradníctvach, vynikne v zmiešaných kvetinových záhonoch.

 

amsonia

 

Druh Amsonia hubrichtii, ktorý vyniká najkrajším jesenným sfarbením, má tenké, takmer nitkovité listy. Vytvára rozložitejšie trsy jemnejšej textúry. Okrasná hodnota tejto až 100 cm vysokej trvalky spočíva v jej prekrásnom jesennom vyfarbení listov. Listy sú ku koncu sezóny postupne svietivo žlté, neskôr sa zafarbujú do medených odtieňov. Rastlina aj kvitne, modré kvety sa objavujú na koncoch jednotlivých výhonkov v jarných mesiacoch.


Amsonia sa vyznačuje rýchlym rastom a pestovateľskou nenáročnosťou. Výborne sa jej darí na slnečnom mieste, tu je počas jesene aj najkrajšie vyfarbená. Pri nedostatku svetla sa zvykne nepekne vyťahovať a nie je kompaktná. Vyhovuje jej bežná záhradná, výživná a priepustná pôda, po zakorenení znesie aj sucho. V suchších podmienkach je nižšia. Netrpí chorobami ani škodcami. Vysadiť si ju môžete aj s koreňovým balom už v tomto období.


Vhodné je jej umiestnenie v záhone s trvalkami, ktoré kvitnú v jesennom období, napríklad s astrami, či chryzantémami. Je ideálna aj do skupín s okrasnými trávami, tiež do prírodných a prérijných záhrad. dk

 

Pin It