V ideálnych podmienkach môže táto popínavá a bohato kvitnúca letnička dorásť až do výšky 3m. Rastliny rýchlo získate výsevom semien.

 

povojnik2020

 

Povojník (Ipomea) rýchlo rastie, púta sviežo pôsobiacimi listami a kvitne nápadnými a veľmi peknými lievikovitými kvetmi, najčastejšie modrej alebo fialovej farby. Rozrastá sa a kvitne až do neskorej jesene, kým ho nezničí mráz. Ak ho budete chcieť mať aj v budúcom roku, bude potrebné si ho opäť vysiať.


Povojník je ideálnou voľbou, ak chcete čo najrýchlejšie získať pekne olistenú zelenú stenu, zakryť nevzhľadné miesta, múry a ploty, prípadne len predeliť priestor a vytvoriť príjemné zákutia. Odporúčam ho aj pre pestovateľov začiatočníkov. 

Pestovať túto rastlinu môžete vo voľnej pôde, táto voľba je najviac ideálna, ale aj v dostatočne veľkých vegetačných nádobách, na balkónoch a terasách. Doprajte mu slnečné miesto s výživnou, mierne vlhkou a priepustnou pôdou. Priebežne odstraňujte odkvitnuté kvety a žltnúce listy, rastlina bude pôsobiť atraktívnejšie. Prednosťou tejto letničky je, že netrpí chorobami ani škodcami.


Povojník si jednoducho vypestujete zo semien, ktoré dostanete bežne kúpiť. Pred výsevom ich na noc namočte do misky s vodou. Vysievajte ich do hĺbky 3 cm. Počas klíčenia zeminu udržiavajte stále mierne vlhkú. Nezabudnite, že rastlina neznáša presádzanie, preto si miesto výsadby veľmi dobre premyslite. dk

Pin It