V priebehu októbra a ešte aj začiatkom novembra je vhodný čas na výsadbu cibuľovín a hľuznatých rastlín, ktoré rozkvitnú v jarných mesiacoch. Čo si pre konkrétne miesta vybrať?

 

cibuloviny2019uvod

 

Ponuka cibulovín je v tomto období obrovská, vyberie si náročný aj bežný pestovateľ. Okrem tradičných a často pestovaných druhov si teraz môžete zaobstarať aj menej známe cibuľoviny a hľuznaté rastliny, prípadne nové a atraktívnejšie kultivary tých tradičných. Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa na nákup vyberiete, tým lepšie budete mať možnosti výberu. Hneď po nákupe sa môžete pustiť do výsadby, odkladať to na neskôr nie je vhodné. Odporúčam však na nákup vybrať sa s jasnou predstavou o tom, ako plánujete cibuľoviny vo svojej záhrade využiť. Pomôže vám aj približný zoznam toho, čo by sa na uskutočnenie vašich plánov hodilo, aká je vaša predstava. Základom úspechu je správny výber a tiež voľba vhodného množstva.


Kde sa uplatnia?


Možností ako využiť často prekrásne kvitnúce jarné cibuľoviny je skutočne veľa. Vysadiť si ich môžete napríklad do zmiešaných kvetinových záhonov. Zaujímavo ich doplnia, vyfarbia, prípadne kvety použijete na rez. Do záhonov sa hodia najmä korunky, okrasné cesnaky, tulipány, narcisy alebo aj hyacinty, ktoré bude najlepšie zakomponovať k okrajom záhonov. Z tulipánov a narcisov zvoľte radšej vyššie druhy a z každého druhu si vysaďte hneď niekoľko cibuliek. Odporúčam tak vytvárať menšie a väčšie skupiny zložené z jedného druhu alebo kultivaru cibuľoviny. V skupinke by malo byť najmenej 5 kusov. Nie je vhodné sadiť kde tu jednu cibuľku, v čase kvitnutia potom daná cibuľovina nevynikne. V prípade výsadby do kvetinových záhonov odporúčam prihliada na výškové odstupňovanie – vyššie druhy do pozadia a nižšie do popredia.

 

cibuloviny2019 2

 


Ďalšou možnosťou ako využiť jarné cibuľoviny je ich výsadba do štrkových záhonov alebo skaliek. Na týchto miestach sa uplatnia najmä nižšie druhy, prípadne vzácnejšie druhy. Hodia sa krókusy, šafrany, ladoničky, puškínie, niektoré druhy nižších koruniek, snežienky, bledule, botanické tulipány, kandíky alebo aj modrice. Opäť je lepšie vysádzať cibuľky do menších skupiniek, pričom v rámci jedného miesta neodporúčam použiť príliš veľa druhov.

 

cibuloviny2019 4

 

Nádherný je na jar pohľad aj na kvitnúce cibuľoviny v trávniku. Na tento účel sa hodia najmä krókusy ale aj narcisy. Výsadba by mala mať charakter menších alebo väčších skupiniek, krókusy môžete aj voľne rozptýliť. Vezmite ich do hrste a rozhoďte po trávniku, kde dopadnú, tam ich vysaďte. Pri výsadbe cibuliek do trávnika už vopred počítajte s tým, že ho budete môcť na jar prvýkrát pokosiť až potom, čo cibuľovinám zožltnú a zaschnú listy. Trávnik s cibuľovinami je ideálnou voľbou pre vidiecke a prírodné záhrady, hoci pohľad na zatrávnenú plochu s nádhernými bielo kvitnúcimi krókusmi môže byť príťažlivý aj v modernej záhrade.

 

cibuloviny2019 5

 

Málo využívaná je u nás stále plošná výsadba cibuľovín na miesta pod vyššími stromami a krami. Využiť môžete na tento účel drobnejšie cibuľoviny, ktoré postupne vytvoria súvislý, na jar každoročne prekrásne kvitnúci koberec. Hodia sa scily, puškínie, ladoničky, tavolíny, snežienky, bledule, bledavky, botanické tulipány, modrice, krókusy, veternice a ďalšie. Tieto miesta môžu zostať počas sezóny suchšie, na jar ale potrebujú viac zavlažiť. K prosperovaniu cibuľovín na týchto miestach prispeje aj prirodzene sa tvoriaca listovka, čo značí, že napadané lístie je vhodnejšie nechať na týchto miestach ležať.

 

cibuloviny2019 3

 

Pôsobivé sú jarné cibuľoviny v čase kvitnutia aj vo vegetačných nádobách, v rôznych hrantíkoch, košíkoch a črepníkoch. Vysadiť si ich tiež v tomto období môžete do primerane veľkých nádob, vždy s drenážnou vrstvou (keramzit) na dne. Využiť môžete spôsob, kedy cibuľoviny vysadíte do rôznych vrstiev (docielite postupné vykvitanie) alebo len do jednej. Výsadba môže byť zložená z jedného druhu alebo z rôznych kde odporúčam vytvoriť farebne ladiacu kompozíciu.


Niektoré cibuľoviny a hľuznaté rastliny s obdobím kvitnutia na jar sa uplatnia aj pri jazierkach. Na tento účel sú ako stvorené snežienky, bledule alebo nízke druhy koruniek.

 

bleduleoktober


K ďalším možnostiam, ktoré môžete využiť patrí výsadba kvetinových ostrovčekov, miest pred živými plotmi, zakomponovanie do skupín s okrasnými trávami – sem sa hodia napríklad narcisy alebo výsadba reprezentatívnejšie pôsobiacich jarných cibuľovín a hľuznatých rastlín do predzáhradiek. V takomto prípade vyskúšajte korunky, narcisy alebo tulipány, čiže spravidla vyššie druhy. Nádherné sú rozkvitnuté cibuľoviny aj ako lem chodníkov, pričom vysadiť si môžete rôzne druhy alebo len niešo konkrétne.


Kombinovanie


Jarné cibuľoviny sú nádherné samostatne ale viac v spojení s trvalkami alebo krami, ktoré kvitnú v jarnom období. Osvedčené a veľmi pekné je aj ich spojenie s kvitnúcimi dvojročnými rastlinami, sirôtkami, nezábudkami, sedmokráskami alebo voňavým cheirantom. Sadenice dvojročiek môžete už teraz umiestniť pomedzi vysadené cibuľoviny.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It