Popri známych a často pestovaných trvalkách môžete vyskúšať aj nové, netradičné druhy. Ich výsadbu si naplánujte na jarné mesiace, niektoré je možné vysadiť aj počas jesene.

 

newtrvalky

 

Trvalky sú v poslednej dobe viac obľúbené a častejšie vysádzané. Ich ponuka sa na slovenskom trhu za posledné roky rozšírila. Pribudlo veľa nových, zaujímavých druhov, ale aj kultivarov tradičných trvaliek. Sortiment je tak v súčasnosti mimoriadne rozmanitý, vyberie si náročný aj bežný pestovateľ alebo majiteľ záhrady.


Nachádzajú uplatnenie v tradičných aj moderných záhradách, predzáhradkách, dokonca vo vegetačných nádobách na balkónoch, terasách a dvoroch. Mnohé pri minimálnej starostlivosti prinášajú záplavu kvetov a súčasne sú ozdobné aj svojimi listami. Teplomilnejšie druhy trvaliek vysádzajte počas jarných mesiacov. Inak sú pre výsadbu trvaliek a zakladanie atraktívnych trvalkových záhonov vhodné aj prvé jesenné týždne. Vysadené jedince by sa do zimy mali stihnúť dobre zakoreniť a na jar môžu pokračovať v raste. Pozrite si niekoľko netradičných trvalkových inšpirácií.

 

knautia

 1.Chrastavec (Knautia macedonica)

Nenáročná a jemne pôsobiaca, asi 100 cm vysoká trvalka, ktorá vytvára prízemnú ružicu členitých listov a množstvo bordových alebo fialových súkvetí v tvare malých bochníkov na konci dlhých stoniek. Kvitne v lete. Hoci ide o krátkovekú trvalku, často sa v záhrade rozširuje samovýsevom. Obľubuje slnečné, teplejšie a suchšie miesta. Vyniká v zmiešaných kvetinových záhonoch, napríklad aj v spoločnosti okrasných tráv. Uplatní sa v mestských aj vidieckych záhradách. Pôsobivá je skupina zložená z bohato rozvetvených jedincov.

 

 

 

sapa

2. Sápa (Phlomis russeliana)

Netradične až exoticky pôsobiaca, asi 80 cm vysoká trvalka z oblasti Stredomoria. V ponuke našich záhradníctiev sa objavila len nedávno. Upúta trsom jemne chĺpkatých a mohutnejších listov a najmä vzpriamenými stonkami so žltými kvetmi . Tie sú nápadné, usporiadané v niekoľkých poschodiach okolo stonky. Kvitne v lete, dekoratívne sú však aj suché súplodia, ktoré rastlinu a záhradu ozdobujú v zime. Sápa obľubuje slnečné, teplejšie a suchšie miesta. Uplatní sa v moderných záhradách, skôr vo väčších skupinách, v štrkových plochách, v zmiešaných kvetinových záhonoch. Sápu odporúčam vysádzať na jar. 

 

 

 

krvavec

 3.Krvavec (Sanguisorba officinalis)

Túto rastlinu možno poznáte z okolia potokov, kde prirodzene rastie. Do záhrad sa však dostávajú ďalšie druhy a zaujímavé kultivary. V období kvitnutia, v lete, je krvavec prekrásny a neprehliadnuteľný. Dorastá do výšky najviac 100 cm. Súkvetia sú červené až bordové, neskôr hnedé. Niektoré kultivary majú súkvetia ružové. Celá rastlina v období kvitnutia pôsobí príjemným vzdušným dojmom a je skvelou voľbou pre moderné kvetinové záhony v mestách. Dariť sa tejto trvalke bude na slnečnom alebo polotienistom mieste s humóznou a mierne vlhkou pôdou. Obľubuje aj miesta pri jazierkach a záhradných potokoch. Odporúčam krvavec vysádzať do skupín, nie jednotlivo. Takto najlepšie vynikne jeho prirodzená atraktivita.

 

 

zeleznik

 4.Železník (Verbena hastata)

Tento menej známy druh železníka je v čase kvitnutia takisto veľmi príťažlivý. Kvitne dlho a odkvitnuté súkvetia sú následne prirodzenou zimnou dekoráciou záhona. Rastlina je vysoká až 150 cm, pôsobí impozantne a vyplatí sa jej vyhradiť dostatok miesta. Prosperuje na slnečných miestach s výživnou a mierne vlhkou, priepustnou pôdou. V polotieni kvitne menej. Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov podporuje tvorbu nových a predlžuje dobu kvitnutia. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch v mestských aj vidieckych záhradách. Zaujímavo pôsobí v záhonoch s ružami.

 

 

 

baptisia2

5.Baptísia (Baptisia australis)

Mimoriadne príťažlivá trvalka, aktuálny hit. V ponuke sa objavilo viacero druhov aj kultivarov. Ide o pekne kvitnúcu, až 120 cm vysokú a dlhovekú rastlinu. Na prvé kvitnutie si síce počkáte dlhšie, avšak čakanie rozhodne stojí to za to. Každoročne potom prekvapí veľkým množstvom kvetov. Najčastejšie sú modré ale aj žlté, fialové alebo hnedasté. Po odkvitnutí je rastlina zaujímavá suchými súplodiami. Kvitne začiatkom leta, v čase kvitnutia rastlina pripomína lupínu. Baptísia žiada slnečné miesto, na pôdu inak nie je náročná. Po zakorenení znesie aj sucho. Vynikne v zmiešaných vidieckych kvetinových záhonoch a v moderných trvalkových kompozíciách. Potrebné bude vyhradiť tejto trvalke dostatočný priestor.

 

 

 

jarmanka

6. Jarmanka (Astrantia major)

Táto asi len 50 cm vysoká trvalka ponúka mimoriadne pôvabné kvety. Takými sa môže pochváliť len málo záhradných rastlín. Objavujú sa v lete, na ideálnych miestach vo väčšom množstve, najčastejšie sú ružové, ružovo fialové alebo aj biele. Rýchlo sa rozrastá a vytvára bohaté trsy, najlepšie v polotieni, napríklad pod hlbšie koreniacimi stromami, avšak za predpokladu, že má vlhkú a na živiny bohatú pôdu. Vysadiť si ju môžete aj k jazierkam, vždy najlepšie do menších alebo väčších skupín. Odporúčam viditeľné miesto, aby ste mohli zblízka pozorovať jej prekrásne kvety. Hodiť sa bude aj do zmiešaných kvetinových záhonov, ktoré sú kvalitne a pravidelne zavlažované, vo vidieckych aj mestských záhradách.

 

 

 

zltuska2019

7. Žltuška (Thalictrum aquilegiifolium)

Ďalšia menej pestovaná ale v poslednej dobe viac vyhľadávaná, vyššia a dominantne pôsobiaca trvalka s jemne pôsobiacimi bledo fialovými súkvetiami. Listy má delené, jemné a rovnako veľmi pekné. Prosperuje na slnečných alebo polotienistých miestach s vlhkou a humóznou pôdou. Vyznačuje sa kompaktným rastom a nenáročnosťou. Rýchlo a rozrastá a pekne kvitne už krátko po výsadbe. Potrebné bude vyhradiť žltuške dostatok miesta. Hodí sa do vidieckych aj moderných mestských kvetinových záhonov, ktoré sú vytvorené na miestach s vlhkejšou pôdou, exceluje aj pri jazierkach a záhradných potokoch. Odporúčam vysadiť si niekoľko rastlín, aby bol výsledný efekt veľkolepejší.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It