Patria k čoraz obľúbenejším okrasným rastlinám. Sú vysoko dekoratívne, uplatnia sa v starších aj moderných záhradách. Aké si vybrať a čo je dôležité pri ich pestovaní?

 

travy2019 1

 

Okrasné trávy ponúkajú výrazné, často aj farebne nápadné olistenie, veľakrát netradičné rastové formy a nápadné súkvetia. V bežne dostupnom sortimente nájdete nižšie, stredne vysoké aj vyššie druhy, niektoré sa vyznačujú mohutnosťou, iné skôr útlosťou. Najlepšie urobíte, ak si ich vysadíte tak, aby vynikla krása každej jednej rastliny. Okolo seba preto potrebuje mať každá tráva dostatok miesta. V našich záhradách sa okrasné trávy nepestujú príliš dlho ale postupne sa ich sortiment rozširuje a s tým aj možnosti využitia.


Všestrannosť


Azda najväčšou prednosťou tejto skupiny záhradných rastlín je rozmanitosť ich využitia. Vysadiť si ich môžete samostatne ako solitéry (vyššie druhy) alebo do skupiniek, ktoré budú zložené z rôznych druhov tráv. Okrem toho sa dajú dobre zakomponovať do trvalkových alebo letničkových záhonov. Pekné je ich spojenie s cibulovinami, tieňomilné druhy sa skvele dopĺňajú s papraďorastami. Hodia sa do skaliek, štrkových plôch, úzkych záhonov a problematických kútov, vresovísk, k jazierkam a záhradným potokom, k chodníkom, na svahy, do dvorov, átrií a predzáhradiek, aj na strešné záhrady. Veľmi pekné sú trávy aj v skupinách s ihličnanmi alebo ak sú vysadené pred nimi. Využiť, napríklad vyššie druhy, môžete aj na rozdelenie priestoru – v podobe netradičného živého plota, alebo na zakrytie nevzhľadných častí v záhrade alebo na dvore.


Okrasné trávy využijete aj v záhradách s extrémnejšími podmienkami, napríklad tam kde je príliš sucho, veľa slnka, tieň alebo aj mokro Mnohé nižšie a stredne vysoké okrasné trávy prosperujú aj vo vegetačných nádobách.
Dôležité je ale pre dané miesto vždy vybrať vhodné druhy, predovšetkým odporúčam dôkladne zvážiť šírku a výšku rastu, požiadavky na svetlo a pôdu. Nie každá tráva bude totiž vhodná do skalky, k jazierkam alebo kvetinových záhonov. Nároky jednotlivých tráv sa často veľmi líšia. Pomocníkom vám pri výbere môže byť odborná literatúra, internet alebo odborník.

 

travy2019uvod

 

Vyššie druhy


Súčasný sortiment okrasných tráv, ktorý je dostupný na našom trhu je široký. Okrem záhradníctiev a hobbymarketov si tieto rastliny rýchlo zadovážite aj v internetových záhradníctvách. Mnohé majú veľmi pestrý výber. Z rozsiahleho sortimentu okrasných tráv, ktoré sú vhodné pre naše záhrady, sa ich využíva stále veľmi málo. Tie, ktoré sa pestujú sú dlhoročne overené, vyplatí sa ale vyskúšať aj niektoré novinky.


K najkrajším a najmenej náročným druhom patrí vyššia a vzpriamene rastúca ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis). Žiada slnko, znesie aj polotieň a mierne vlhkú a výživnú pôdu. Okrem najčastejšie pestovaného kultivaru „Gracillimus“ s hustými trsmi, užšími listami so stredovým bielym pásom si môžete zadovážiť aj veľmi pekný kultivar „Zebrinus“, ktorý púta priečne žlto pruhovanými listami. To je len minimálna časť toho, čo nájdete v sortimente ozdobníc. Vybrať si môžete z mnohých vysoko atraktívnych kultivarov. Ozdobnice kvitnú neskoro na jeseň, spolu so súkvetiami môžu byť vysoké až 2m.

 

Obľúbená, najmä vďaka nádherným exotickým súkvetiam, je u nás aj teplomilná kortadéria (Cortaderia selloana). V ideálnych podmienkach dokáže dorásť až do výšky 3 a šírky 2 m, potrebuje okolo seba dostatok priestoru. Kortadéria ktorá najčastejšie kvitne na bielo alebo aj ružovo, žiada chránené slnečné a teplejšie miesta s priepustnou pôdou. Vynikne ako solitér v udržiavanom trávniku, pri bazénoch a terasách. Môže byť súčasťou záhrady v stredomorskom štýle. Je zo všetkých uvedených druhov najviac citlivá na nižšie teploty a zimnú vlhkosť, pred príchodom zimy ju treba dôkladne zazimovať.


Prekrásne je aj aj jemnejšie pôsobiace proso (Panicum virgatum). Vytvára bohaté trsy, pôsobí jemnejšie, krásne kvitne už počas leta a má veľa zaujímavých kultivarov.

 

travy2019 2

 

Stredne vysoké druhy


Atraktívny a veľmi často pestovaný je stredne vysoký perovec (Pennisetum alopecuroides). Jeho prednosťou je okrem nenáročnosti dlhé a bohaté kvitnutie na konci leta a hustý kompaktnejší rast. Bežne sa už stretnete aj s viacerými peknými kultivarmi. Perovec vynikne samostatne ale najmä v skupinkách s inými trávami, najviac vo väčších záhradách. V čase kvitnutia pôsobí vysoko reprezentatívne, preto by ste mu mali vyhradiť vždy dobre viditeľné umiestnenie. Perovec je spolu s ozdobnicou a prosom ideálnou trávou pre moderné záhrady.


Suchšiu, piesočnatú alebo kamenistú pôdu obľubuje pýrovník (Elymus magellanicus). Vyniká dlhšími modrastosivými listami, ktoré sa skláňajú k pôde. Ľahko sa rozširuje podzemkami do okolia a zakrátko vytvára súvislé porasty. Súkvetia pýrovníka sú bledé až bledohnedé. Pôvabný je aj ovsíkovec (Helictotrichon sempervirens), má striebristé užšie listy, ktoré sú sústredené v hustých trsoch a súkvetia na vyšších stonkách. Uplatní sa v menších záhradách a v predzáhradkách.


Jemnými vzdušnými súkvetiami ale aj steblami sa pýši kavyľ (Stipa), odporúčam vysadiť si niekoľko kusov týchto rastlín a vytvoriť si z nich väčší súvislejší porast, napríklad pod brezami. Veľmi pekný je aj smlz (Calamagrostis brachytricha) so súkvetiami v príjemne pôsobiacej hnedastej a typicky jesennej farbe.


K vďačným stredne vysokým druhom patrí tiež metlica (Deschampsia caespitosa), zaujme jemne pôsobiacimi súkvetiami. Táto tráva sa podobne ako kavyľ dobre uplatní vo vresoviskách.
Nesklame ani bezkolenec (Molinia arundinacea), v ponuke je dokonca viacero kultivarov. Vytvára pravidelné trsy prízemných sviežo zelených listov. Jemné súkvetia sa objavujú počas jesene. Rastliny na zimu sfarbujú do zlatista.

 

nizsia ostrica

 

Nižšie druhy


Z nižších druhov je v záhradách zaujímavá kostrava (Festuca glauca), ktorá na slnečnom a suchšom mieste rýchlo vytvorí efektné menšie striebristé bochníky, vysoké len asi 25 cm. Aj táto tráva je už v ponuke vo viacerých kultivaroch.


Z ďalších nižších druhov sú vďačné ostrice (Carex). V poslednej dobe sa takisto objavilo veľa krásnych druhov a kultivarov, ktoré sú atraktívne najmä svojimi farebne výraznými listami. Ostrica Buchananova (Carex buchananii) má napríklad počas celej sezóny a dokonca aj v zime do medena sfarbené steblá. Môže sa tak stať nápadnou súčasťou vresoviska, porastie aj v nádobách.


Farebnosťou pútavá predovšetkým imperáta (Imperata cylindrica „Rubra“). Vytvára súvislé porasty a je lákavá svojimi purpurovo alebo červeno sfarbenými. oproti iným trávam trochu širšími listami. Nie je ale v našich podmienkach úplne mrazuvzdorná a preto je lepšie ju na zimu ochrániť.


V poslednej dobe je vyhľadávaná aj chlpaňa (Luzula nivea). Hodí sa do skupinových výsadieb, znáša tieň aj polotieň, preto ju môžete vysadiť aj pod stromy. Uplatní sa aj pri jazierkach, vyhovuje jej totiž vlhkejšia pôda.

 

nizsiaostrica2

 

Ako vysádzať?


Väčšina z bežne dostupných a predávaných okrasných tráv patrí k pestovateľsky nenáročným rastlinám. Trávy do záhrad vnášajú eleganciu, ľahkosť a často aj nápadnú farebnosť. Paleta farebných odtieňov stebiel okrasných tráv pritom siaha od modrastej, šedej, rôznych odtieňov zelenej až po tmavočervenú či dokonca bordovú. Steblá vybraných druhov môžu byť dokonca bielo alebo žlto pruhované a takisto rôzne škvrnité, či nápadne sfarbené len na končekoch.
Okrasné trávy priťahujú pozornosť predovšetkým na konci leta a počas jesene. V tomto období sú najvyššie, mnohé druhy kvitnú a ich listy sú viac farebné.


Pri ich vysádzaní tráv nezabudnite, že vyššie druhy patria vždy do pozadia a nižšie do popredia. Ak ide o záhony kruhového tvaru na ktoré sa budete pozerať z viacerých strán, vyššie druhy sústreďte do stredu. Trávy nie je vhodné vysádzať príliš natesno, každý jeden druh by mal mať okolo seba dostatok miesta aby vynikol. Do výsadby sa môžete pustiť počas celého vegetačného obdobia – ideálne neskôr na jar alebo skoro na jeseň. Najlepšie s kvalitným koreňovým balom, na jar aj bez neho. Po výsadbe tráv neodporúčam pôdu namulčovať vyššou vrstvou kôry. Často sa to robieva, no nie je to ideálne. Mohlo by to spôsobiť odhnívanie koreňových krčkov a postupne uhynutie danej trávy. Prijateľnejšia bude pre túto skupinu rastlín vrstva jemnejšieho štrku. To isté môže spôsobiť aj príliš hlboká výsadba.

 

travypestovanie

 

Zásady pestovania


Väčšine okrasných tráv vyhovuje miesto na plnom slnku. Nevadia im letné horúčavy, teplo, dokonca ani silný vietor. Nie je potrebné ich pravidelne a doplnkovo v lete zavlažovať (vyšší príjem vody žiada najmä perovec, ozdobnica a proso), ani pravidelne prihnojovať. Najintenzívnejšiu spotrebu vody majú okrasné trávy v jarných mesiacoch a v obdobiach po výsadbe, kým sa dobre zakorenia. Trávy ocenia každoročné jarné prihnojenie preosiatym kompostom alebo kvalitným viaczložkovým hnojivom, napríklad v granulovanej forme s postupným uvoľňovaním živín.


Prosperujú v priepustnej, skôr suchšej a výživnej pôde. Zopár druhov ale žiada mierne kyslú a vlhkú pôdu. Na pôdach trvale zamokrených sa im ale nedarí. V sortimente sú zastúpené aj také druhy, ktoré žiadajú polotieň, prípadne znesú aj úplný tieň.

 

ostricekavyl


Ošetrovanie tráv počas vegetácie spočíva najmä v ostrihaní suchých stebiel každoročne v predjarnom období, tesne nad pôdou, u niektorých druhov stačí uskutočniť dôkladnejšie jarné prečistenie od suchých stebiel (ostrice, kostrava). Tieto trávy netreba strihať. Citlivejšie druhy (kortadéria, imperáta) je potrebné dôkladne a včas pred príchodom zimy zazimovať.


Približne raz za 5 rokov, pri niektorých druhoch (ostrice, kostravy) aj raz za 3- 4 roky je vhodné trávy rozsadiť a opäť vysadiť, ak je to možné na nové miesta. Ideálnou dobou je predjarné obdobie. Najlepším upozornením kedy sa do toho pustiť je odumieranie stebiel vo vnútri rozrasteného trsu.

 

Napísal: Daniel Košťál
foto: autor

Pin It