Erich Seemann je za internetovým záhradníctvom rastlinky.sk. Prezradil nám, ktoré rastliny sú obľúbené, aj ako ich prepravujú, aby sa nepoškodili.

 

rastlinkysk0

 

Ako vznikol nápad otvoriť si internetové záhradníctvo? Na trhu ste už 18 rokov, internet v tom období u nás ešte nebol bežný…

Nápad otvoriť si internetové záhradníctvo vznikol z bežnej potreby zbaviť sa prebytkov z hobby pestovania prevažne exotických rastlín a snahy aspoň čiastočne pokryť náklady na vykurovanie skleníka v záhrade.

 

Kto presne za projektom stojí? Mali ste predtým skúsenosti s predajom alebo ste začali skôr ako nadšenci?

Bývalý študent Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Daniel Náplava spojil svoje odborné znalosti z pestovania rastlín s mojimi znalosťami marketingu a medzinárodného obchodu.

 

 

„ Prvé dva roky to bolo naozaj iba hranie sa s rastlinami a internetom. Až následne sme začali sortiment prispôsobovať požiadavkám zákazníkov na základe ich spätnej väzby. “

 

 

Ako sa líši fungovanie internetového záhradníctva od toho kamenného?

Sezóna predaja internetového záhradníctva začína už krátko po vianočných sviatkoch a sortiment je podstatne širší ako v klasickom záhradníctve. V polovici marca, keď sa zvyknú otvárať brány klasických záhradníctiev, má naše internetové záhradníctvo už prijatú asi polovicu objednávok pre jarnú sezónu za sebou.

 

Naša ponuka zahŕňa sortiment špecializovaných škôlok, ktoré sa zameriavajú na dreviny, trvalky, ruže a ovocné stromy. V online obchode si možno vybrať z pestrého sortimentu šľachtiteľov značkových balkónových rastlín a holandských pestovateľov okrasných cibuľovín.

 

Ak sa niekto koncom marca rozhodne, že by si chcel niečo spontánne online nakúpiť, musí pri internetovom záhradníctve akceptovať, že objednávky sa vo vhodnom čase na výsadbu vybavujú v poradí, v akom prišli a v závislosti od objednaného sortimentu. Z tohto dôvodu s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť na vybavenie svojej objednávky istý čas čakať. V kamennom záhradníctve si zákazník vyberá len z aktuálnej ponuky.

 

Nie každý internetovému záhradníctvu dôveruje. Mnoho ľudí sa obáva, že rastliny prídu poškodené. Ako sú zabalené, prípadne chránené pred prípadným vyschnutím?

Pri balení rastlín do škatúľ sa snažíme vždy predvídať, čo sa s nimi môže počas cesty k zákazníkovi stať. Citlivé druhy balíme do špeciálnych obalov vyrobených zo 100% recyklovaného PET.

 

V prípade iných rastlín kvetináč umiestňujeme do vrecka a baliaceho papiera a tie širokou lepiacou páskou uchytíme o steny škatule. Rastlina je potom zabezpečená proti pohybu v škatuli, čiže aj menej opatrná manipulácia počas prepravy nespôsobí žiadnu škodu.

 

Ideálne je, samozrejme, prevziať zásielku od kuriéra čo najskôr, každý deň bez denného svetla rastlinu oslabuje. Rastlinný materiál dodávaný v stave vegetačného pokoja vydrží v škatuli prirodzene dlhšie než napríklad mladé sadenice balkónových rastlín, ale u všetkých vieme garantovať správne uchytenie po dodaní.

 

rastlinkysk1

 

Portfólio vašich produktov je v súčasnosti veľmi široké. Aké množstvo rastlín je aktuálne k dispozícii? Ako sa mení ponuka v závislosti od sezóny?

Na jar si zákazníci u nás môžu vybrať z vyše 3 000 druhov a kultivarov rastlín. V druhej polovici júna a v júli uskutočňujeme letný výpredaj, avšak s už obmedzeným sortimentom. Robíme to aj preto, aby sme uvoľnili sklad pre dodávky nových rastlín určených na jesenné výsadby. Jesenné objednávky zo sortimentu viac než 2 000 druhov a kultivarov rastlín prijímame od začiatku augusta a ich expedície začínajú postupne od začiatku septembra.

 

Jarná časť sezóny je pre nás najdôležitejšia a najsilnejšia. Vtedy ľudia vo veľkom vysádzajú zeleninu aj letničky a to nielen do záhrad ale aj na balkóny. Jeseň je zasa ideálnou príležitosťou na výsadbu ovocných stromov a cibuľovín, ktoré kvitnú na jar.

 

Na ktoré rastliny z vášho sortimentu by ste upriamili pozornosť?

Počas jarnej sezóny je to naozaj široký sortiment licenčne množených balkónových rastlín a sadeníc vrúbľovanej zeleniny, aktuálne na jeseň máme v sortimente nové kultivary osvedčených trva-liek.

 

Aké rastliny z ponuky sú najpredávanejšie?

V ostatnom období je hitom všetko, čo je zdravé a pokiaľ možno sa o to netreba starať. Predáva sa veľa drobného ovocia i menej tradičných druhov ovocných rastlín. Veľa zákazníkov oceňuje našu širokú ponuku balkónových rastlín do  hrantíkov a iných vegetačných nádob.

 

Je záujem aj o rastlinné novinky a nové kultivary?

Áno, ľudia chcú skúšať nové veci a objavujú pestovanie rastlín, ktoré majú svoj pôvod niekde inde. To, čo sa kedysi pestovalo iba na Podunajskej nížine, sa v súčasnosti udomácňuje napríklad aj na Liptove. Pestovatelia na južnom Slovensku testujú dokonca odolnosť atraktívnych druhov pôvod-nej stredomorskej flóry.

 

Každoročne zaraďujeme do ponuky novinky, ktoré nám ponúknu existujúci dodávatelia, alebo ich objavíme na záhradníckych veľtrhoch v zahraničí.

 

Okrem predaja ponúkate aj ďalšie služby – poradenstvo aj návrhy záhrad a to dokonca zadarmo…

Robíme všetko preto, aby boli naši zákazníci spokojní s dodaným rastlinným materiálom.

 

 

„ Ak si naši zákazníci netrúfajú sami určiť, ktoré druhy rastlín sú vhodné práve do ich podmienok, radi im poradíme. “

   

 

Jednoduchý tip na vyplnenie konkrétneho miesta v záhrade je možné riešiť aj zadarmo. Zložitejší návrh, ktorý zaberie našej záhradnej architektke dlhší čas, je už za odplatu. Na základe fotografií záhrady môžeme poradiť aj pestovateľovi, ktorý nemá vo svojom blízkom okolí záhradníctvo alebo nepozná žiadneho záhradného architekta.

 

rastlinkysk2

 

Pravidelne odpovedáte na otázky na diskusných fórach. Ako vznikla táto myšlienka?

Táto služba vznikla prirodzene s rozvojom sociálnych sietí a diskusných fór. Naši potenciálni zákazníci na nich hľadajú odpovede na rôzne otázky, my zasa inšpiráciu, ako naše služby zlepšiť a rozvíjať. Často sa na nich pestovatelia podelia s vlastnými skúsenosťami s rôznymi rastlinami i predajcami. Neraz sa na tomto mieste sťažujú na vzniknutú komplikáciu pri dodávke, namiesto toho, aby prednostne komunikovali s dodávateľom. Ak však naši zákazníci majú možnosť dlhodobo sledovať našu komunikáciu s pestovateľmi i odborné poradenstvo v rôznych oblastiach súvisiacich s rastlinami či záhradou, vidia, že sme overený seriózny partner milovníkov záhradníčenia.

 

Napísala: Natália Žáková
Foto: Majo Peiger

Pin It