K moderným aj tradičným záhradám patria kvetinové záhony. Ich súčasťou sú trvalky, ruže alebo iné kvitnúce kry. Zaujímavé sú aj záhony pozostávajúce len z letničiek.

 

letnicky2019 a


Výhodou letničkových výsadieb na rozdiel od trvalkových je najmä to, že každý rok môžu byť iné. Počas jednej sezóny v nich zažiaria fialové kvety, v ďalších rokoch biele, žlté, oranžové alebo ich príjemne pôsobiace kombinácie. Možnosti sú v tomto skutočne obrovské, okrem kvitnúcich rastlín možno zakomponovať aj iné sezónne druhy, ktoré sú zaujímavé skôr pestrejšími listami.


Vďaka veľkej rozmanitosti letničiek, ktoré sú každoročne na jar aj u nás dostupné, môže byť celková podoba letničkového záhona každoročne iná a to nielen pokiaľ ide o farby. Často zaujímavé sú aj samostatné kvety letničiek, môžu byť väčšie alebo menšie alebo zoskupené vo väčšom množstve.


Najčastejšie je kvetinový záhon situovaný pri stene alebo pred živým plotom. V takomto prípade je potrebné dodržať zásadu – vyššie druhy do pozadia a stredu, nižšie do popredia. Ak sa však na záhon budete pozerať z viacerých strán – vytvoríte si kvetinový ostrovček, vyššie druhy je vhodnejšie sústrediť do stredu a nižšie postupne k okrajom záhona. Takto sa za svoju letničkovú kompozíciu nebudete musieť hanbiť ani pred odborníkom.


Od jari do jesene


Letničky kvitnú od konca jari často až do neskorej jesene. Podmienkou je zvoliť si druhy, ktoré sa vyznačujú dlhším obdobím kvitnutia a ideálne aj pestovateľskou nenáročnosťou. Za minimálnu starostlivosť sa vám odmenia množstvom kvetov.


Malou nevýhodou letničkových záhonov je to, že letničky treba každoročne vysádzať, čo je najmä finančne náročné a takisto treba všetko včas pozháňať. Odmenou za predpokladu aspoň minimálnej starostlivosti ale bude pohľad na záhon plný nádherných kvetov, ktoré sú často lákadlom aj pre motýle alebo užitočný hmyz.


Letné obdobie síce už nie je ideálne na zakladanie letničkových záhonov avšak je to príležitosť nabrať dostatok inšpirácií pre budúcoročnú sezónu a najmä spoznať najzaujímavejšie letničky. Teraz sú totiž rozkvitnuté. Už teraz si môžete zhotoviť aj prvý výsadbový plán.

 

letnicky2019 b

 

Vyberte vhodné miesto 


Letničkové záhony sa hodia do moderne štylizovaných aj vidieckych záhrad, založiť si ich môžete aj vo väčších predzáhradkách. Forma tohto záhona by mala byť danému prostrediu maximálne prispôsobená. Ak chcete, aby letničkový záhon vo vašej záhrade prekvital, vyberte si osvedčené druhy letničiek. Neodporúčam príliš experimentovať a kupovať menej známe druhy. Najlepšie bude zadovážiť si z každého druhu viacero kusov, len tak docielite zaujímavý výsledok. Nakúpené rastliny následne vysaďte do skupiniek, menších alebo väčších. Podľa toho, koľko máte miesta. Ak máte k dispozícii väčší záhon, môžete si vytvoriť aj dve tri skupinky, ktoré budú pozostávať z niekoľkých rastlín jedného druhu. Opakovanie prispieva k celkovej harmónii.


Vo vidieckych záhradách sa uplatnia tradičné druhy letničiek, najmä farebne rozmanitejšie. V minimalistických mestských záhradách sa naopak zamerajte na jednu až dve farby a ich rôzne odtiene. Zvoľte napríklad bielu – v moderných záhradách pôsobí jedinečne. Ku kvitnúcim rastlinám pridajte druhy, ktoré sú okrasné listami (bielo panašované listy alebo striebristé).


Hľadanie ideálnych a najzaujímavejších kombinácií môže byť zaujímavou hrou, hoci bude spočiatku potrebné neustále skúšať. Napokon predsa len nájdete kombináciu, ktorá nielenže najviac vynikne ale sa vysadeným rastlinám bude u vás aj dobre vodiť.

 

letnicky2019 c

 

Pre množstvo kvetov


Väčšina letničiek potrebuje dobre viditeľné, slnečné a teplejšie miesto, vždy s priepustnou, výživnou a mierne vlhkou pôdou. Ideálne je susedstvo udržiavaného trávnika. Vyplatí sa vybrať pre tieto rastliny chránené miesto, kde nehrozí zlomenie alebo vyvrátenie najvyšších druhov počas veterných dní. Na nevhodne zvolených miestach letničky trpia, málo kvitnú alebo takmer vôbec, sú častejšie napádané chorobami a škodcami. Celková podoba letničkového záhona tu nie je až tak príťažlivá.


Ak letničkový záhon po prečítaní prvých riadkov tohto článku zvažujete, už počas jesene začnite s prípravami. Pôdu v mieste plánovaného záhona hlbšie skyprite a obohaťte ju o kvalitný preosiaty kompost. Skoro na jar môžete do pôdy ešte zapracovať kvalitné viaczložkového granulované hnojivo.


Vysádzať zdravé sadenice letničiek na pripravený záhon sa dá už od konca jari. Priesady väčšiny druhov dostanete bez problémov kúpiť v záhradníctvach a na trhoviskách, veľa druhov si môžete vysiať a získať množstvo sadeníc.


Osvedčené druhy


Výber letničiek, ktoré poslúžia na zostavenie pekného záhona je obrovský. Nič nepokazíte ak do popredia zakomponujete šalviu (Salvia farinacea), nechtík (Calendula offcinalis), kapucínku (Tropaeolum majus), papuľky (Antirrhinum majus), aksamietnice (Tagetes), sanvitáliu (Sanvitalia procumbens), okrasný tabak (Nicotiana alata), černušku (Nigela damascena), begónie, voňavý otočník alebo petúnie, do strednej časti rudbekie (Rudbeckia hirta), cínie (Zinia elegans), astrovky (Calistephus chinensis), do zadnej časti slnečnice (Helianthus), krasuľku (Cosmos bipinnatus), titoniu (Tithonia rotundifolia), železník (Verbena bonariensis) alebo kleomu (Cleome spinosa).

Z druhov, ktoré sú okrasné listom využijete koleus, starček, povojník alebo irezinu s prekrásnymi tmavo purpurovými listami. Zaujímavé je doplniť letničkový záhon aj o jednoročné okrasné trávy, k dispozícii je viacero pekných druhov. Medzi kvety letničiek vnesú steblá tráv jemnosť a navodia pocit ľahkosti.

 

letnicky2019 d

 

Starostlivosť a dôležité rady


O vysadené letničky sa treba náležite postarať. Iba tak vám budú robiť radosť až do neskorej jesene. Najdôležitejšie je dopriať rastlinám pravidelný prísun vlahy a to najmä v dňoch, kedy je slnečno a teplo. Odporúčam zavlažovať priamo ku koreňom – voda sa nesmie dostávať na listy a kvety, vždy najlepšie najmä v ranných hodinách.


Podľa potreby môžete letničky vysadené na záhonoch prihnojovať – budú počas celého leta bohatšie kvitnúť. Dôležité je odstraňovanie odkvitnutých kvetov, podporí to tvorbu ďalších. Priebežne tiež treba rastliny očisťovať od suchých, žltnúcich alebo poškodených listov.


Odporúčam tiež priebežne kontrolovať zdravotný stav letničiek. Ak nájdete stopy pôsobenia škodcov alebo náznaky chorôb, zasiahnite bez odkladania. Zabránite zbytočnému chradnutiu a následnému uhynutiu rastliny. V záhonoch s letničkami sa často rozrastie aj burina, tú je potrebné včas odstrániť. Inak by letničkám odoberala vlahu, živiny a neskôr aj svetlo.


Ak sa vám niektoré letničky zapáčia, môžete na jeseň nechať dozrieť ich semená (neodstránite odkvitnuté kvety) a tie si v nasledujúcej jari môžete vysiať.
Uhynuté vňate letničiek, ale vždy bez semien, umiestnite koncom jesene na kompostovisko a takouto užitočnou bodkou zakončíte letničkovú sezónu.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It