Mať nádhernú záhradu znamená vysadiť si do nej vhodné druhy rastlín a najmä v správny čas. Pozrite si stručný prehľad osvedčených termínov na vysádzanie.

 

vysadby2019

 

V jarnom období, najlepšie hneď po oteplení a vysušení pôdy od zimnej vlahy, môžete začať s výsadbou prvých drevín. Už v marci sa dajú vysádzať okrasné stromy a na jar alebo v lete kvitnúce kry. V tomto období môžete vysádzať dokonca dreviny bez koreňového balu. To ale len za predpokladu daždivejšieho počasia v nasledujúcich dňoch po výsadbe, prípadne zabezpečenia pravidelnej závlahy. Kvôli skorému nástupu teplejších a suchších dní v posledných rokoch je však prínosnejšie vysádzať tieto dreviny, najmä v nížinných oblastiach, až v jesennom období. Skorá jar je tiež osvedčeným termínom pre výsadby ihličnanov, záhradných bonsajov a miniatúrnych drevín, hoci aj v tomto prípade sa v posledných rokoch viac osvedčuje prelom leta a jesene.

 

Na jar

 

Zakladať v jarnom období môžete aj živé ploty, pričom môžete využiť nielen sadenice s celistvým koreňovým balom ale aj bez neho. Aj v tomto prípade ale platí to, čo odporúčam vyššie, rastliny bez koreňového balu vysádzať len vtedy, ak budú mať zabezpečený dostatok vlahy počas obdobia intenzívneho zakoreňovania.

 

Začiatkom apríla sa dá využiť aj na sadenie ruží. Vysádzať ich môžete s kompaktným koreňovým balom ešte aj v čase kvitnutia pred letom. Rovnako môžete začať s výsadbou popínavých drevín a zakladaním zelených fasád, pričom vysádzané dreviny by mali mať ucelený koreňový bal.

 

Postupne od apríla až do mája nastáva priaznivý čas na vysádzanie vždyzelených drevín, rododendronov, magnólií, ihličnanov a to aj chúlostivejších. Koncom jari si do záhrady môžete vysadiť tiež na chlad citlivejšie rastliny, napríklad exteriérové kaktusy, palmy a figovníky.

 

Na jar, až do konca mája, máte šancu založiť si záhrade nový trávnik, či už výsevom alebo položením hotového trávneho koberca. Dôležitým predpokladom úspechu je zabezpečiť dostatok vlahy. Rovnako si však môžete vysadiť aj pôdopokryvné rastliny – dreviny aj trvalky na miesta, kde by sa trávniku nedarilo. S výsadbou plôch pod stromami však počkajte až do jesene, kedy stromy z pôdy nečerpajú až tak veľa vlahy a živín. Rastliny pod nimi sa tak rýchlejšie zakorenia.

 

Zhruba od konca marca až do mája nastáva hlavný čas výsadby skalničiek. V tomto období je tiež najlepší čas na zakladanie a výsadbu strešných záhrad a kobercov z rozchodníkov.

V priebehu marca, najlepšie v jeho druhej polovici nezabudnite na výsadbu dvojročných rastlín na záhony alebo do vegetačných nádob. V rovnakom období už môžete na pripravené záhony vysádzať aj sadenice trvaliek, pričom s ich výsadbou (len kontajnerovaných) môžete pokračovať počas celého vegetačného obdobia.

 

V apríli si nezabudnite vysiať do parenísk a priamo na záhony letničky. Priesady vypestované v pareniskách potom vysaďte na voľné záhony začiatkom mája. V tomto období si zároveň vysaďte letničkami aj vegetačné nádoby, ponuka je v záhradníctvách najpestrejšia.


Koniec apríla alebo aj začiatok mája je vhodný na výsadbu hľúz gladiol, kán, georgín, prípadne ďalších v lete kvitnúcich cibuľovín a hľuznatých rastlín. Tento termín je priaznivý aj na výsadbu byliniek a korenín a tiež zakladanie bylinkových záhonov. V tomto období si už môžete priamo na záhon vysadiť aj teplomilné druhy byliniek ako je napríklad bazalka či majorán.

 

Začiatkom júna nastáva čas na výsev dvojročných rastlín (sirôtok, nezábudok, sedmokrások, mesačnice, klinčeky..), ktoré v prvom roku vytvoria listy a v ďalšom rozkvitnú. Začiatkom júna by ste tiež nemali zabudnúť výsadbu vodných rastlín a predovšetkým lekien. V tomto období je v záhradníctvach aj najširšia ponuka rôznych pekných kultivarov.

 

V lete

 

Počas leta môžete vysádzať len rastliny s uceleným koreňovým balom, ktoré sú vysadené v črepníkoch – trvalky, okrasné trávy, dreviny a tiež ruže a ďalšie. Predpokladom toho, aby sa počas teplejších a slnečných letných dní tieto rastliny zakorenili je dostatok vlahy, preto je potrebné udržiavať zeminu neustále mierne vlhkú.

 

Na jeseň

 

Približne koncom augusta môžete začať s výsadbou ihličnanov a vždyzelených drevín. Takisto ale len jedincov s kompaktným koreňovým balom. S výsadbou môžete pokračovať až do polovice októbra. V tomto čase je ešte stále pôda po lete zohriata, je viac zrážok a vďaka tomu sa dreviny rýchlejšie zakoreňujú. Začiatkom jesene odporúčam vysádzať aj vresy a vresovce, zakladať môžete aj celé vresoviská.

 

Skorší jesenný termín je mimoriadne vhodný aj pre výsadbu ruží, najmä popínavých a mnohokvetých. Teraz môžete využiť aj prostokorenné rastliny, čiže bez koreňového balu.

 

Už v polovici augusta začína obdobie výsadby na jar kvitnúcich cibuľovín a hľuznatých rastlín. Začnite vždy s výsadbou cibúľ narcisov, koruniek, snežienok a bledúľ. Postupne môžete pridať cibule tulipánov, hyacintov, scíl, modríc, puškínií, veterníc, cyklámenov a ďalších druhov, ktoré rozkvitnú nasledujúcu jar.

 

Neskôr na jeseň ešte môžete vysádzať okrasné dreviny, listnaté opadavé kry, najmä druhy kvitnúce na jar. V tomto termín sa ľahšie ujmú aj sadenice bez koreňového balu. Pokračovať môžete vo výsadbe solitérnych okrasných stromov, živých plotov a zakladaní živých stien z popínavých drevín. Začiatkom septembra sa môžete pustiť aj do výsadby okrasných tráv a trvaliek kvitnúcich na jar. Ak ste si na jar plánovali ale nestihli založiť nový trávnik, jeseň je na to ako stvorená, najmä pre trávniky z výsevov. V posledných rokoch sa dokonca viac osvedčuje práve skorý jesenný termín.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It