Túžite mať pri novom dome peknú záhradu? Nejaký čas to potrvá ale čakať sa určite oplatí. Ak patríte medzi netrpezlivcov, máme pre vás zopár tipov, ktoré sa vám môžu zísť.

 

zahrada rychlo

 Budovanie záhrady je niekoľkoročnou činnosťou. Zvládnuť to za jeden víkend je nemožné a nedáva to ani zmysel. Záhrada potrebuje svoj čas a najmä priebežné dolaďovanie. Ak ale na to pôjdete správne, počas niekoľkých dní si môžete vytvoriť pevné základy a od tých budete odvíjať všetko ostatné. Na kvalitne pripravenom pozemku začnite najskôr výsadbou drevín, živých plotov, stromov a krov, následne trvaliek, okrasných tráv a pokračujte založením trávnika.

 

Dôležité je vyzbrojiť sa trpezlivosťou, prekvapivý výsledok na seba nenechá dlho čakať. Napriek tomuto osvedčenému postupu existuje niekoľko spôsobov, ako si záhradu založíte aj za predĺžený víkend.

 

Trávnik za jeden deň

 

Súčasťou mnohých záhrad je trávnik. Lenže trávnik sa v záhrade neobjaví len tak odrazu. Nejaký čas, najmä ak ho budete zakladať výsevom, to potrvá. Dá sa to aj urýchliť. Ak nechcete celý deň hrabať, valcovať, vysievať, najbližšie týždne poctivo zavlažovať a netrpezlivo čakať na prvé steblá tráv, zaobstarajte si od osvedčeného pestovateľa hotové trávne koberce. Ich položenie pri troche šikovnosti zvládnete rýchlo a hneď aj môžete takýto trávnik využívať. Nezabudnite, že pôdu pod trávny koberce treba dôkladne pripraviť, akékoľvek zanedbanie sa vám vráti v neželanej podobe. Trávny koberec môžete pokladať v dňoch, kedy nie je príliš horúco, najlepšie ak je zamračené a nasledujúce dni bude pršať. Počítajte s tým, že založenie trávnika týmto spôsobom je podstatne drahšie. Ak chcete vyriešiť okrasnú záhradu hlavne reprezentatívnym trávnikom, pridajte k nemu aspoň jednu peknú solitérnu drevinu, najlepšie strom, prípadne vkusnú plastiku.

 

Dreviny aj s kvetmi

 

Na mohutnejšie okrasné alebo ovocné stromy a zakvitnuté kry takisto nemusíte čakať celé roky. V súčasnosti už bežne v záhradníctvách kúpite aj staršie a rozrastenejšie dreviny. Sú ale drahšie a nie vždy máte možnosť si vyberať zo širokej ponuky. Vyplatí sa vybrať sa priamo k pestovateľom alebo do záhradníctiev, ktoré sa na väčšie dreviny špecializujú. Vysadiť si ich môžete počas celého vegetačného obdobia, najlepšie s neporušeným koreňovým balom. Väčšinou rýchlo pokračujú v raste. V porovnaní s mladými rastlinami sa však zakoreňujú o niečo dlhšie a pomalšie.

 

S množstvom urastenejších drevín to najmä na menších pozemkoch nepreháňajte. Zaobstarajte si dva alebo tri väčšie jedince a zvyšok si doplňte nenáročnými a rýchlo rastúcimi krami, ktoré kvitnú na jar alebo v lete (zlatovka, kéria, budlea, tavoľník a pod..) Rýchlejší rast a bohaté olistenie podporí pravidelné prihnojovanie, najlepšie kvalitným viaczložkovým hnojivom. Tieto dreviny sa rýchlo zapoja a nie je potrebné čakať veľa rokov kým sa rozrastú. V prípade ihličnanov sa oplatí, ak má ísť o rýchly efekt, kúpiť len staršie jedince. Ihličnany totiž rastú veľmi pomaly a na konečný efekt by ste čakali naozaj dlho.

 

Súkromie za zelenou stenou

 

V novej záhrade si môžete vytvoriť rýchlo aj intímnejší priestor na nerušené relaxovanie. Zaobstarajte si drevené treláže, nájdite im vhodné miesto a vysaďte si k nim popínavé rastliny. Najrýchlejšie ich zazelenia popínavé letničky, napríklad povojník alebo okrasná fazuľa. Efekt je ale krátkodobý, len na jednu sezónu. Takéto riešenie nie je ani finančne zaťažujúce. Z trvácich rastlín sa hodia rýchlo rastúce popínavé dreviny – pavinič alebo plamienok, ktorý nie je príliš robustný. Ak budete tieto rastliny pravidelne prihnojovať a pri výsadbe pôdu obohatíte o kvalitnejší substrát odmenia sa vám rýchlejším rastom a rýchlym nástupom želaného efektu.

 

Živý plot ľavou zadnou

 

Dokonca aj živý plot si môžete vytvoriť veľmi rýchlo. Podľa vašich predstáv to zrejme ešte prvý rok po výsadbe nebude, no aj tu platí, že prihnojovanie a viackrát zopakovaný rez urobí zázrak. Atraktívny živý plot za krátky čas získate, ak na jeho založenie využijete rýchlo rastúce druhy listnáčov – vtáčí zob, prípadne aj hrab alebo brest. V žiadnom prípade by to nemali byť ihličnany (z nich najrýchlejšie rastie cyprusovec leylandský), či vždyzelené druhy pretože by ste na bohato olistený a vyšší živý plot čakali dlhšie. Aj tu sa dá želaný efekt urýchliť zakúpením vzrastenejších sadeníc. V ponuke sú súčasnosti dokonca aj celé zapestované živé ploty v nádobách.

 

Kvetinové rýchlovky

 

V žiadnej záhrade by nemal chýbať dôkladne vyskladaný kvetinový záhon. Ak chcete mať istotu, že sa už prvý rok budete nadchýnať kvetmi, nakúpte si čo najskôr trvalky v kvitnúcom stave, ktoré sú vysadené vo väčších črepníkoch. Sú drahšie ale už v dospelom stave. Zožeňte si menej druhov ale viac kusov z každého. Kvitnúce trvalky doplňte o kvitnúce ruže – takto sa bežne predávajú začiatkom leta a o okrasné trávy, ktoré veľmi rýchlo rastú a sú pestovateľsky nenáročné. Ďalšou možnosťou je vysadiť si na jar do pôdy na záhon hľuzy georgín. Počas celého leta až do neskorej jesene vás budú prekvapovať novými kvetmi. Na jeseň si zasa vysaďte na záhon cibule na jar kvitnúcich cibuľovín - tulipánov, narcisov, hyacintov a ďalších pekných druhov. Cibuľoviny a hľuznaté rastliny patria medzi rýchlo rastúce okrasné rastliny. Záplavu kvetov vám zakrátko po výsadbe zaručia aj mnohé druhy letničiek. Vyberte si tie, ktoré sa vyznačujú dlhším obdobím kvitnutia a budú sa hodiť do podmienok vašej záhrady.

 

Jazierko za hodinu

 

Mnohí majitelia nových domov a vznikajúcich záhrad chcú mať aj jazierko. Vytvorenie umelého vodného prvku je časovo aj finančne náročné. Zakladanie jazierka ale môžete takisto urýchliť. Stačí si vybrať zo širokej ponuky hotových plastových nádrží. Existujú rôzne veľkosti a aj s priestorom na vysadenie vodných rastlín. Opäť stačí dané miesto pripraviť, nainštalovať plastovú formu, vysadiť vodnými rastlinami a napustiť vodou. Po krátkom čase ani nebude poznať, že ide o jazierko z plastu. Plastové jazierko má aj tú výhodu, že sa v ňom voda lepšie prehreje čo prospieva mnohým rastlinám. Takisto v ňom môžete chovať okrasné ryby.

 

Rozkvitnutá terasa

 

V prípade, že sa vám nepodarilo dostať záhradu ani počas jari do akej želanej formy, môžete to stále napraviť na terase. Nakúpte si rôzne druhy vegetačných nádob a vysaďte si ich kvitnúcimi letničkami a atraktívnymi subtropickými drevinami, ktoré koncom jari získate aj za akciové ceny. Tieto sa pri pravidelnej závlahe a prísune živín nádherne rozrastú a bohato pokvitnú až do prvých mrazov. Nezabudnite vybrať konkrétne druhy s ohľadom na podmienky daného miesta. To, čo sa hodí na slnečné miesta neporastie v tieni a naopak. Črepníky s kvitnúcimi letničkami rozmiestnite aj na rôzne miesta v záhrade, najlepšie všade tam kde sa žiada napríklad pestrejšia farebnosť a pohľad na záplavu kvetov.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It