Tak ste sa dočkali, milí majitelia jazierok ! Je tu jar a s ňou nevyhnutné starosti okolo nich. Poradíme vám čo urobiť v tomto roku lepšie.

 

jazierko uvod

Po nevyhnutných jarných prácach si budete môcť už onedlho užiť príjemné chvíle pri vodnej hladine. Už len tá predstava je nádherná avšak závislá od toho, ako zodpovedne k starostlivosti o svoje jazierko v tomto roku pristúpite.
Čistá hladina bez rias, zdravé ryby, ktoré si pekne plávajú... To všetko môžete mať, len je pre to potrebné najskôr niečo urobiť. Čím skôr sa o jazierko postaráte, tým dlhšie sa budete nadchýnať jeho nádherou. Prečítajte si, čo je nevyhnutné a na čo nesmiete zabudnúť.


Začnite kontrolou filtrácie


Najskôr dôkladne skontrolujte obvod jazierka. Uistite sa, či sú všetky kamene na správnom mieste. Následne skontrolujte, či máte funkčnú filtráciu. Je totiž možné, že po zime je zanesená nečistotami. Vyčistite filtračné média (rohože, kefy a pod.),nepoužívajte však umývacie prostriedky a saponáty. Postačí vám čistá voda!


Nestihli ste na jeseň ostrihať pobrežné a vodné rastliny? Uskutočniť to môžete aj na jar, najlepšie čím skôr, kým začnú pučať nové výhony. Staré lístie a suché nadzemné časti rastlín by vám totiž v jazierku narobili viac škody ako úžitku. Prišlo by k ich rýchlemu rozkladu a následnému nežiadúcemu uvoľňovaniu živín. Podporilo by to rozvoj rias. Rez suchých nadzemných častí urobte asi 1-2 cm nad vodnou hladinu, u rastlín, ktoré nie sú umiestnené vo vode, ponechajte dĺžku nadzemnej časti asi 5 cm.


Pred samotným spustením filtrácie skontrolujte čerpadlo, sanie z jazierka a skimmer. Pomocou jazierkového vysávača, sieťky alebo kefy odstráňte z jazierka všetok kal a nečistoty. S okamžitým dočistením dna jazierka vám pomôže ATTACK POND, ktorý vyzdvihne na hladinu vláknité riasy a lístie. Nakoniec pozbierajte sieťkou z hladiny jazierka všetky nežiaduce nečistoty.


Po vyčistení nastal správny čas pre spustenie filtrácie, ktorá je nevyhnutným predpokladom pre dokonale čistú vodu v jazierku. Ideálne je ak filtrácia v jazierku funguje počas celej sezóny, od rozmrznutia až do zamrznutia vody. Odporúčaný termín spustenia filtrácie je zložité určiť. Počkajte, pokým bude mať voda v jazierku niekoľko dní po sebe aspoň 10°C.


Vyberte vhodné štartovacie baktérie


Počasie v apríli je ešte veľakrát zradné, nenechajte sa nemilo neprekvapiť občasnými mrazíkmi. Až keď sa počasie ustáli, aplikujte v závislosti od objemu vody v jazierku štartovacie baktérie FILTER POND, ktoré v kombinácii s filtráciou v jazierku pomôžu udržať dlhodobo čistú a pre ryby vyhovujúcu vodu. Veľmi dôležité je po tomto kroku aspoň na tri dni vypnúť UV lampu.

Myslite na to, že čím je teplota vody vyššia, tým rýchlejšie baktérie naštartujú biologickú filtráciu. Buďte ale opatrní pred kŕmením rýb! Ak ešte nie je v jazierku zabehnutá biologická filtrácia a vy začnete intenzívnejšie kŕmiť, dôjde k presýteniu vody živinami a rýchlemu rozmnoženiu rias.


Na filtračných médiách dôjde k zachyteniu spór baktérií, ktoré následne vyklíčia. Vodou je k nim privádzaný kyslík a živiny, ktoré obsahuje voda (výkaly rýb, zvyšky potravy, tlejúce časti rastlín, peľ či prachový spad a pod.).

 

Keď začne jazierko „kvitnúť“


Akonáhle rastliny začnú na jar kvitnúť, množstvo peľu spôsobí zakalenie a zozelenenie vodnej hladiny. Na odstránenie zákalov a zelenej vody v jazierku sa dobre osvedčil BRILLIANT PONDSprávne naštartovaná filtrácia to s pomocou štartovacích baktérií zvládne výborne. Niekedy môže byť peľu viac a dôjde k "zlomeniu" vody, k rozvoju rias, najmä vláknitých. Tie sú najčastejším problémom jazierok a objaviť sa po zime môžu aj v čistej vode.

Aj na tento problém existuje spoľahlivé riešenie. Ponúka ho každý z dvoch nami vyrábaných prípravkov - SUPER POND a KATA POND. Rozdiel je len v spôsobe účinku.

 

homepond portfolio


Myslite aj na zdravie rýb


Kedy začať kŕmiť ryby? Ryby si nedokážu vyrábať teplo samé, pretože patria medzi studenokrvné živočíchy. Ich metabolizmus je závislý na teplote okolia. Čím skôr začnú ryby konzumovať vhodnú potravu, tým lepšie. O to rýchlejšie sa totiž po zime dostanú do kondície a dôjde k zvýšeniu ich imunity voči chorobám, ktoré sa práve teraz, na začiatku jari, objavujú pomerne často.


Akonáhle sa na začiatku jari voda oteplí, ryby začnú konzumovať potravu, ktorú im dodáte. Niekedy sa však počas apríla zvykne ochladiť a kŕmenie môže rybám ublížiť, dôjde k spomaleniu ich trávenia. Potrava sa nahromadí v ich zažívacom trakte, čo vedie k amoniakálnej autointoxikácii a následne aj k úhynutiu. Na trhu je ale dostatok kvalitných a vhodných liečiv pre ryby, ktoré rýchlo pomôžu.

 

Rybie probiotické baktérie


V záhradných jazierkach sa najčastejšie stretneme s kaprovitými a jeseterovitými rybami. Jesetery sú na tom o niečo lepšie, pretože prijímajú potravu celoročne. Problémy, ktoré sme spomenuli na začiatku článku sa týkajú hlavne kaprovitých rýb, teda KOI, karasov, jalcov a pod.


Obdobie jari je pre ryby, pokiaľ ide o zdravotný stav a náchylnosť k chorobám, najviac rizikové. Práve preto je dobré toto nepodceňovať a podporiť ich imunitu tiež kvalitným krmivom a rybími probiotikami.

Po zime a nevyhnutných jarných prácach sa opäť môžete nadchýnať okúzľujúcim pohľadom na prekrásne jazierko!

 

Príjemné chvíle pri vode vám praje Mirek Hanák

 

Home Pond

 

 

 

 

 


Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

PR

 

Pin It