Pohľad na záplavu drobných fialkových kvetov skoro na jar je kúzelný. Ak je fialiek spolu na jednom mieste viac, zážitok je veľkolepejší.

 

fialky uvod

Aj preto je lepšie vysadiť si tieto jarné krásky, ak je to možné, na väčšiu plochu, najlepšie na miesta pod stromami alebo krami. Umiestniť si ich môžete aj do skaliek alebo k jazierkam. Ak majú fialky ideálne podmienky, rýchlo sa rozrastajú a vytvárajú bohato olistený a nižší porast. Ten každoročne na jar ozdobí množstvo príjemne voňavých kvetov.


Hoci fialky bežne nájdete aj v prírode, uplatnia sa aj v záhradách, najmä tých prírodných. V minulosti táto nenápadná rastlinka nechýbala v žiadnej vidieckej predzáhradke.


V záhradách sa im celkom dobre darí, sú bohatšie olistené a obvykle majú väčšie kvety. Rýchlo sa rozrastajú ale nikdy nie tak, aby prekážali. Málo je známe, že o ich rozširovanie v rámci záhrady sa starajú aj mravce. Fialky sa preto často objavia aj v trávnikoch, pri múroch, v škárach na vydláždených plochách a na iných miestach, kde obvykle nie sú žiadané.

 

fialkyplot

 

Neodmysliteľná kytička


Fialky (Viola odorata) patria k obľúbeným a užitočným rastlinám, využívajú ich záhradníci, od dávna inšpirujú umelcov, slúžia na výrobu cukroviniek, sirupov, kozmetiky, parfémov, zároveň patria k liečivým rastlinám. Liečivá je údajne aj samotná vôňa. Kytička fialiek bola obľúbeným doplnkom dám v období Biedermeieru a jednotlivé kvety zasa neodmysliteľnou súčasťou kvetinového kúpeľa.


V záhradách oceníte najmä skromnosť a nežný pôvab týchto rastlín. Nevyžadujú pritom žiadnu starostlivosť ani pozornosť, nie sú napádané chorobami a škodcami. Ide o vitálne a prispôsobivé rastliny, hoci maličké a ľahko prehliadnuteľné. Môžete ich pestovať vo voľnej pôde a v črepníkoch.
Fialky na záhone vyniknú najviac samostatne, kombinovať ich však môžete aj s inými, najmä kvitnúcimi drobnými jarnými cibuľovinami (scila, krokusy) a trvalkami (kamzičník, čemerice). Pôsobivé sú pod krami, ktoré kvitnú na jar.


Kde najkrajšie rozkvitnú?


V záhradách sa im bude najlepšie dariť na polotienistom a chladnejšom mieste, prosperujú na miestach s ranným slnkom. Na priamom slnku, príliš teplom a suchom mieste sa im až tak dobre nedarí. Pôda by mala byť vlhká, kvalitne zásobená živinami, ideálne s vysokým obsahom listovky.


Prednosťou fialiek je aj to, že sa rozrastú aj pod plytko koreniacimi drevinami (napríklad pod brezou), kde iné rastliny živoria. Zároveň znášajú zašliapavanie, môžete ich využiť aj v záhradách, ktoré intenzívne využívajú pre svoje hry deti alebo sa pohybujú zvieratá.

 

biele fialky

 

Nielen fialová


Kvety fialiek nemusia byť len také, ako ich poznáme - tmavo fialové. Úsilie šľachtiteľov bolo aj v tomto prípade veľké a výsledkom je množstvo veľmi pekných kultivarov. V ponuke záhradníctiev na jar nájdete už aj v našich končinách napríklad bielo alebo ružovokveté fialky, so žíhanými bielo fialovými kvetmi (Viola sororia „Frekles) alebo dokonca žltokveté (Viola biflora). Atraktívne sú aj fialky s purpurovými listami (Viola labradorica „Purpurea“).
Aj keď je ponuka fialiek prekvapujúco široká, mnohí sa zrejme zhodneme na tom, že najpôsobivejšia je klasika - fialka s typickým tmavofialovým kvetom.

 

fialky porast

 

Fialky si môžete s neporušeným koreňovým balom vysadiť aj v čase kvitnutia. Po výsadbe udržujte pôdu vlhkú, na dostatok vlahy nezabudnite ani v lete. Ideálne bude, ak si kúpite viacero kusov z jedného druhu a jednotlivé rastliny si v dostatočných rozostupoch od seba vysadíte na jedno miesto. Po odkvitnutí si môžete staršie trsy fialiek rozdeliť a rozsadiť na nové miesta.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor a Shutterstock.com

Pin It