V zime máte skvelé príležitosti na plánovanie a rozhodovanie o tom, ako by mohla vaša záhrada v nasledujúcich obdobiach vyzerať. Aké možnosti môžete využiť? 

 

planovanie zima 

Počas nevľúdnych zimných dní toho zrejme v záhrade veľa neurobíte. Je síce niekoľko činností, ktoré je potrebné zrealizovať, ani tie vás ale na dlho nezdržia. Zvyšné voľné chvíle, ktoré sa rozhodnete venovať záhrade, tak môžete využiť aj inak a vyriešiť to, na čo inokedy v roku nemáte čas.


NOVÉ RASTLINY A KULTIVARY


V zime máte viac príležitostí nájsť si informácie o zaujímavých rastlinách, nových druhoch a kultivaroch, o osvedčených alebo úplne nových záhradníckych postupoch, spôsoboch pestovania, o tradičných aj netradičných materiáloch. Počas sezóny sa vám nazbierané informácie určite zídu.


Ak vaše rastliny trpia pravidelne tými istými škodcami alebo chorobami, teraz sa môžete dôkladnejšie zamyslieť nad tým, prečo to tak je a ako účinne proti nim bojovať. Plánujete zmenu celej záhrady alebo len jej niektorej časti? Aj na to sa môžete v zime pozornejšie zamerať a svoj zámer rozobrať až do detailov.


INTERNET AKO ZDROJ INFORMÁCIÍ


Potrebné odborné informácie týkajúce sa rastlín a záhradníčenia nájdete napríklad na viacerých domácich a zahraničných internetových stránkach. Buďte však ostražití, nie vždy je publikovaná informácia alebo rada spoľahlivá. Zamerajte sa preto na weby a portály, kde publikujú záhradnícki odborníci a články nie sú anonymné.


KNIHY A SOCIÁLNE SIETE


Veľa poznatkov získate aj z odbornej literatúry. V ponuke je aj na našom trhu množstvo kníh, ktoré sa týkajú rastlín, záhrad a záhradníčenia. Nie všetky sú kvalitné. Mnohé sú len doslovným prekladom publikácií, ktoré boli vydané v krajinách s odlišnými klimatickými podmienkami. Hoci sú tieto preklady často konzultované s našimi záhradníckymi odborníkmi, veľakrát nie sú ponúkané rady a inšpirácie využiteľné aj v našich záhradách. Nájde sa ale aj viacero výnimiek. Vyplatí sa obzrieť po publikáciách, ktorých autormi sú odborníci z tohto regiónu, zo Slovenska alebo Česka.


Mnohé zaujímavé, odborne hodnotné a aj veľmi špecificky zamerané knihy nájdete napríklad v ponuke vydavateľstiev www.grada.sk  alebo www.albatrosmedia.sk.  Výhodou je, že dnes si odborné knihy môžete kúpiť aj prostredníctvom internetových obchodov, pričom finálne rozhodnutie môžete oprieť aj o recenziu danej knihy. Zohnať ju väčšinou nebýva problém.


Pri vzdelávaní môžete využiť aj časopisy so záhradníckou tematikou, je ich takisto niekoľko, poslúžia vám aj u nás bežne dostupné niektoré zahraničné časopisy, predovšetkým z nemecky hovoriacich krajín. Informácie, ktoré publikujú sú totiž použiteľné aj v našej oblasti.


K ďalším zdrojom hodnotných informácií a inšpirácií patria aj stále viac rozmáhajúce sa sociálne siete. Veľa nájdete v statusoch odborných profilov záhradníckych firiem na www.facebook.com  a www.instagram.com, obrovské množstvo vkusných inšpirácií a aj výtvorov pre dvor, terasu a záhradu nájdete na www.pinterest.com.   


PORADENSTVO 


Ak máte záhradných problémov viac a uprednostnili by ste osobný kontakt so špecialistom, aj na to je teraz vhodnejšia doba. Záhradnícki odborníci, architekti a dizajnéri nemajú teraz až tak veľa práce a konzultácii s vami môžu venovať viac času. Stretnutie s odborníkom môže byť pre vás veľmi prínosné a často pomôže zmeniť doterajší, často nesprávny, pohľad na záhradu a jednotlivé kroky pri starostlivosti o ňu. Vhodne zvolený špecialista vám poradí ako naplánovať zmeny, pomôže s výberom materiálov, rastlín, odporučí ako ich navzájom kombinovať alebo vysvetlí ako vyriešiť vleklé problémy. Pripraviť si treba vopred zoznam požiadaviek, prípadne fotografie, ak poradenstvo neprebehne vo vašej záhrade.


Rovnako môžete využiť aj poradenstvo a pomoc špeciálnych organizácii, ku ktorým patrí napríklad Slovenský zväz záhradkárov. Renomovaní odborníci vám dokonca pomôžu vyriešiť aj zložitejšie problémy s chorobami a škodcami rastlín.


PLÁNOVANIE NÁKUPU


Akonáhle sa oteplí, začnú sa v predaji objavovať prvé rastliny určené na výsadbu, či už do záhrady na dvor alebo terasu. Mnoho ľudí podľahne, nechá sa zlákať atraktívnym vzhľadom rastliny, neraz aj lákavou cenou a začne bezhlavo nakupovať. Nie je to vhodné a často sú takéto nákupy zbytočným vyhadzovaním peňazí pretože sa danej rastline u vás nemusí dariť. Vyplatí sa preto viac konkrétnu voľbu zvažovať.


V zime si môžete naplánovať čo všetko by ste chceli v nadchádzajúcej sezóne pestovať na záhonoch, v črepníkoch, čo potrebujete vymeniť, doplniť alebo chcete len vyskúšať. Vytvoriť si môžete prvý nákupný zoznam rastlín a tak predísť zbytočnému sklamaniu. Do zoznamu zahrňte len druhy a kultivary, ktorým budú vyhovovať podmienky vašej záhrady a tie, o ktoré sa budete vedieť postarať. Okrem rastlín si môžete naplánovať aj kúpu ďalších dôležitých potrieb, substrátov, hnojív, ale aj náradia, ak ho potrebujete vymeniť či doplniť. Rovnako sa v predstihu oplatí vyberať dlažobné materiály, záhradné svietidlá alebo oplotenie.


Nakupovať môžete v neskôr v hobbymarketoch, ale už teraz si môžeme urobiť prvý prehľad. Stačí sa do najbližšej predajne vybrať a poprechádzať sa pri regáloch. Praktickou a modernou alternatívou je nákup v e-shopoch. Počet internetových obchodov, ktoré sa špecializujú na záhradný sortiment je aj u nás stále vyšší. Týmto spôsobom môžete nakupovať už aj rastliny, teraz v zime si ponuku prezriete dôkladnejšie ako na jar, kedy nebudete mať zrejme až tak veľa času.


Ďalšou možnosťou je využitie zásielkových obchodov so záhradným sortimentom. Katalógy s aktuálnou ponukou rastlín do záhrady , na dvory balkóny a terasy sú časťou distribuované už v zimnom období, kedy je zároveň možné začať objednávať. Zásielkový obchod potom objednaný tovar rozošle v období, kedy je vhodný čas na výsadbu, vždy v poradí, v akom prišli objednávky. Aj preto sa vyplatí nenechávať objednávanie na jarné obdobie. Môže sa potom stať, že daná rastlina bude vypredaná. Vďaka vyobrazeniu, názvom a popisom si môžete naplánovať a objednať už teraz rastliny, ktorým budú podmienky vašej záhrady najviac vyhovovať.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It