leknaLekná patria k najkrajším kvitnúcim vodným rastlinám a chýbať by nemali v žiadnom jazierku. Nie každý však vie ako lekná správne pestovať.

 

 

Pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel bez problémov rozkvitne lekno niekoľkými kvetmi vo veľkom aj malom jazierku a dokonca aj v nádobe na terase či balkóne. Leknám sa bude najlepšie dariť na miestach, ktoré sú najmenej 6 hodín vystavené slnku. Okrem toho najlepšie prospievajú v stredne hlbokej až hlbokej zóne jazierka. Ak sa jazierko nachádza na tienistom mieste, lekná budú kvitnúť veľmi málo. Pri výbere lekien v predajni si treba uvedomiť, že každý kultivar vyžaduje inú výšku vodného stĺpca (rozmedzie medzi hladinou a hornou hranou koša s rastlinou). Je potrebné sa preto riadiť hlavne tým, aké hlboké jazierko je. Do hlbokej vody teda nemožno vysadiť kultivary vhodné pre vody plytšie a naopak. Pokiaľ budú lekná vysadené do príliš plytkej vody, vytvorí sa síce množstvo nádherných listov, ktoré takmer zarastú jazierko, no len minimum kvetov. V ponuke sú lekná do plytkej vody (výška vodného stĺpca 10-40 cm), do strednej hlbokej vody (výška vodného stĺpca 40 – 70 cm) a do hlbokej vody ( výška vodného stĺpca 70 – 100cm ).

 

Voňavé kvety

 

Lekná sú nádherné a tajomné zároveň. Kvety otvárajú dopoludnia a niekedy už krátko po obede ich aj zatvoria (inak jeden kvet sa takto otvára a zatvára asi 5 dní). Ten kto sa chce kvetmi lekien kochať po príchode z práce zrejme bude musieť obdivovať už len zavreté mäsité puky. Samozrejme asi každý by chcel pestovať také kvety (a to nielen v prípade lekien), ktoré by sa tak rýchlo nezatvárali a kvitli by čo najdlhšie ako je to možné. Šľachtiteľom sa však podarilo vytvoriť taký kultivar lekna („Feierabend"), ktorý kvitne ešte aj vo večerných hodinách a to dokonca v rôznych farbách. Iné kultivary zasa rozkvitajú vo veľmi skorých ranných hodinách a vítajú tak deň spolu s prvými slnečnými lúčmi. Snahou šľachtiteľov je obohatiť ponuku aj o ďalšie atraktívne kultivary, napr. miniatúrne lekná, alebo tie, ktoré majú zaujímavo tvarované kvetné lupienky či škvrnité listy. Mimochodom mnohé lekná majú aj voňavé kvety (Nymphaea odorata) a tieto by sa mali vysádzať do jazierok čo najbližšie k odpočívadlám.

 

Zásady pestovania

 

Lekná potrebujú bahno, rôzne usadeniny a vodu s vyšším obsahom živín. Optimálne pH vody pre lekná je medzi 9,6 – 8,5. Veľmi dôležité je zvoliť správny substrát. Ideálna je ílovitá a humózna pôda, nemala by obsahovať rašelinu ani nevyzretý kompost. Dostať ale kúpiť v špecializovaných predajniach už aj hotový namiešaný substrát pre vodné rastliny a konkrétne pre lekná, takže odpadá starosť s prácnym namiešavaním ideálneho substrátu. Pri výsadbe je dobré do pôdy primiešať aj rohovú alebo kostnú múčku. Vypláca sa zatlačiť do substrátu aj hnojivú tyčinku pre kvitnúce balkónové rastliny alebo špeciálne hnojivo pre lekná .Pokiaľ ide o ďalšiu starostlivosť, nevyhnutné je okrem prihnojovania aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov a zahnívajúcich listov pomocou teleskopických nožníc. Raz za 5 rokov je potrebné rozdelenie príliš hustých trsov.

 

 

Výsadba

 

Ideálne obdobie na výsadbu lekien je od neskorej jari až do konca leta. V slnkom zohriatej vode sa totiž leknám darí mimoriadne dobre a rýchlejšie sa aj zakoreňujú. Zasadené lekná sa potom do roka dobre rozrastú a v nasledujúcej sezóne prinesú aj prvé kvety. Lekno vyžaduje okolo seba priestor veľký asi 1,5m2. Na túto skutočnosť netreba zabúdať a takisto ani na to, že tieto atraktívne vodné rastliny lepšie zvládnete vtedy ak ich vysadíte do špeciálnych plastových košov, s minimálnym objemom 5l. Do každého je však možné zasadiť len jednu rastlinu. Plastový kôš (ideálne s väčšími okami) je najskôr dôležité vystlať jutovinou a až potom naplniť pripraveným substrátom. Lekná nesmú byť nikdy vysadené hlbšie ako boli vysadené v pôvodnom črepníku. Vyplaveniu zabráni aj 2 - 3 cm vrstva štrku, ktorú je potrebné dať na vrch osadeného koša. Aj vrstva štrku by ale mala byť aspoň 4 cm pod horným okrajom koša. Nakoniec sa vysadené lekno umiestni do jazierka. Mladé exempláre ale najskôr do plytšej vody a až keď vytvoria viac listov ich možno premiestniť na definitívne miesto do hlbšej zóny.

 

Daniel Košťál
Foto: autor 

Pin It