Je ich niekoľko a v predaji sú obvykle v druhej polovici zimy. Niekedy aj začiatkom jari. Záhrada vďaka nim získa čarovnejšiu atmosféru a stane sa zaujímavejšou. Poradíme vám na ktoré druhy sa zamerať.

 

lykovec v

 

Obdivovať počas mrazivej zimy v záhrade krehko pôsobiace a voňavé kvety je veľká vzácnosť. Rozhodne to však nie je nič nedostupné. Pohľad na akýkoľvek kvitnúci krík z okien domu, terasy či chodníka je kúzelný a často nezabudnuteľný. Samozrejme za predpokladu, že si vyberiete správny ker a vhodne ho do záhradného priestoru zakomponujete. V prípade krov, ktoré kvitnú počas zimy nejde o žiadnu hru prírody, ale skutočnú dobu kvitnutia v najchladnejších dňoch roka. Po vysadení sa treba obrniť trpezlivosťou, často trvá dlhšie kým tieto kry bohato zakvitnú. Ak budú mať dobré podmienky rozkvitnú bohato každoročne. V záhrade sa z nich budete tešiť veľa rokov.

 

ČAROVNÝ HAMAMEL

 

Tento najznámejší, v zime kvitnúci ker, patrí k tým najkrajším. Kvety vyrastajú vo zväzočkoch, môžu byť žlté, alebo oranžové či takmer purpurové. Príjemne voňajú a počas mrazivých dní sa zaujímavo stiahnu. Hamamel (Hamamelis) je dlhoveká drevina, ktorej treba miesto vybrať veľmi precízne pretože neznesie presádzanie, ani rez. Rastie pomaly a viac do šírky. S pribúdajúcim vekom je táto drevina atraktívnejšia. Kvety hamemelu môžete v záhrade obdivovať často už koncom decembra, veľakrát ešte aj v marci. Hamamel sa hodí do stredne väčších a väčších moderných aj tradičných záhrad. Po rokoch pestovania vynikne nádherný prirodzený tvar dreviny.

 

hamamel c

Hamamel

 

Približne v rovnakom období rozkvitá, ak je mierna zima, aj višňa chĺpkatá (Prunus subhirtella). Jej kvety sú jednoduché, alebo plné, najčastejšie biele s ružovkastým nádychom, jemne ružové alebo červenkasté. Ako prvý rozkvitá kultivar „Autumnalis“, často už koncom jesene. Je nižší a preto sa uplatní v menších záhradách. Kvety, ktorých je najviac na starších drevinách sú citlivé na silnejší mráz, ale napriek tomu zostávajú atraktívne.

 

NEZNÁME KRÁSKY

 

Sarkokoka (Sarcococca confusa) je v našich končinách málo známa kvitnúce vždyzelená drevina. Listy má tmavozelené a lesklé, netradične zelená je aj kôra. Kvety sa objavujú počas zimy, najčastejšie v januári a často vydržia až do marca. Biele drobné kvety upútajú aj sladkastou vôňou a tou lákajú prvý opeľujúci hmyz. Drevina dorastá do výšky 1m, vojde sa aj do veľmi malých záhrad, potrebuje však viac chránené miesto v polotieni. Znesie teploty až do -15°C, pri nižších teplotách dochádza k poškodeniu listov, ale drevina na jar vyženie nové. Pestovať sarkokoku môžete aj vo vegetačnej nádobe, na balkóne či terase. Pri pestovaní sa vyhnite pôde s vyšším obsahom vápnika.

 

sarkokoka c

Sarkokoka

 

K málo známym kríkom, kvitnúcim v zime patrí aj edgevortia (Edgeworthia chrysantha). Ak zavítate koncom zimy do Veľkej Británie, zrejme tento nevysoký krík uvidíte v nejednej predzáhradke. Kvety sú usporiadané do malých klbiek, sú bielo žlté a takisto voňajú. Vyrastajú na konci konárikov. Drevina žiada slnečné miesto, alebo polotieň, pôdy s obsahom vápnika a dostatočne vlhké. Prednosťou je, že nevyžaduje rez, potrebná je však často zimná prikrývka. Najmä mladšie jedince môžu namŕzať. Ak rastlinu zoženiete, vysaďte ju na chránené miesto v nižších polohách.

 

edgevortia v

Edgevortia

 

VOŇAVÁ KALINA

 

Tento ker upúta takisto vôňou a najmä prekrásnymi a romanticky pôsobiacimi súkvetiami ružovej farby. Najkrajšie pôsobia staršie jedince, ktoré môžu byť kvetmi bohato obsypané. Kalina bodnanská (Viburnum bodnantense) rozkvitá často koncom roka, najkrajšia je však v druhej polovici zimy. Dariť sa jej bude na slnečnom, alebo polotieniestom chránenom mieste. Tento druh kaliny sa zvykne v záhrade rozrásť, nezabudnite na to pri výsadbe. Dorastie neraz do výšky 3m. Drevina je však pestovateľsky nenáročná, znesie dokonca suchšie miesto, ale lepšie rastie tam, kde je pôda mierne vlhká. Občas ju treba po odkvitnutí presvetliť, inak bude nevzhľadná. Počas zimy rozkvitá aj podobná kalina voňavá (Viburnum farreri). Jej kvety sú menej výrazné, hoci krásne voňajú.

 

kalina fragrans c

Kalina bodnanská

 

K pekným, no stále málo známym opadavým krom, so zimným kvitnutím patrí aj zimovec včasný (Chimonanthus praecox). Kvety zimovca sú akoby z vosku, žlto červené a silne voňajúce. Počas zimných a predjarných veterných dní sa vôňa kvetov tohto kríka príjemne šíri do okolia. Zvončekovité kvety sa objavujú od decembra do marca na dvojročných výhonoch. Drevina dorastá do výšky asi 2m a uprednostňuje chránené slnečné miesto. V prvých rokoch po výsadbe žiada zimnú ochranu.

 

zimovec v

Zimovec

 

ENERGICKÝ JAZMÍN A OSTRAŽITÁ MAHÓNIA

 

Nápadné tenké zelené vetvičky jazmínu nahokvetého (Jasminum nudiflorum), ktoré zdobí množstvo menších, sýtožltých kvetov sú neprehliadnuteľné. Počas miernej zimy sa objavujú neraz už v decembri, silnejší mráz však dokáže celú nádheru zničiť. Aj preto je vhodné túto drevinu situovať na chránené, ale slnečné miesta. Aj keď však kvety poškodí mráz, často ešte vyrastú nové. Drevinu môžete pestovať na múrikoch a nechať prevísať dlhé výhonky nadol, alebo aj ako popínavku. V tomto prípade bude nevyhnutné inštalovať k nej pevnú oporu. Pestovanie jazmínu nie je zložité. Predpokladom bohatého kvitnutia je však radikálnejší rez vždy na jar, po odkvitnutí. Táto drevina zároveň patrí k najvhodnejším pre pestovanie v nádobách na balkónoch a terasách.

 

jazmin c

Jazmín

 

K prvým kvitnúcim drevinám v roku, často aj posledným patrí aj mahónia prostredná (Mahonia media). Nad hrozivo pôsobiacimi pichľavými vždyzelenými listami sa každoročne vytvoria strapce sýtožltých a príjemne voňajúcich kvetov. Drevina je nenáročná, dorastá do výšky najviac 2m. Znesie polotieň a nevadí jej suchšia pôda, mala by však byť mierne kyslá. Z kvetov sa neskôr vytvoria modré oinovatelé plody. Zaujímavá je skupinka niekoľkých rastlín mahónií vo väčšej záhrade.

 

mahonia media c

Mahónia prostredná

 

KAM ICH VYSADIŤ?

 

V zime kvitnúce dreviny potrebujú predovšetkým dobre viditeľné miesto. Nesaďte ich do odľahlých miest záhrady. Najlepšie miesto je také, kde ich budete môcť počas ich zimného kvitnutia pozorovať. Vhodná je blízkosť domu, terasy, alebo altánu, ktorý navštevujete aj v zime. Ideálne sú tiež miesta pred vyššími vždyzelenými drevinami – listnáčmi aj ihličnanmi. Môže ísť o skupinku vavrínovca, či cezmíny, alebo živý plot z tisu. Miesto by malo byť vždy čo najviac chránené. Tu sa budete môcť tešiť z kvetov týchto drevín dlhšie. Pod kríky môžete vysadiť prvé jarné cibuľoviny, toto spojenie je veľmi osvedčené. Nezabudnite, že menej je viac. Nesnažte sa hlavne v menších záhradách mať všetky druhy v zime kvitnúcich krov. Určite by to dobre nepôsobilo. Väčšina týchto krov sa uplatní ako solitér.

 

Vysadiť tieto dreviny si môžete s kompaktným koreňovým balom hneď na jar. Po výsadbe ich dobre zavlažte. Zakrátko sa zakorenia a nebudú vyžadovať ani príliš veľa pozornosti. Väčšina z nich sa dokonca obíde aj bez pravidelného rezu.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor a Shutterstock.com

Pin It