K jesennému obdobiu patrí fascinujúca farebnosť. Ak by ste chceli nájsť drevinu, ktorá svojou farebnosťou a najmä jej intenzitou , ďaleko predbehne ostatné, vyberte si ambrovník.

 

ambrovnik velky C

 

Ambrovník ((Liquidambar styraciflua) je opadavá drevina, v dospelosti statný strom, pochádza z Ameriky. Dorásť môže až do výšky 25m, ale mnohé nové a bežne predávané kultivary sú nižšie a rastú kompaktnejšie. Drevina v dospelosti zaberie šírku až 12m, to ale až po mnohých rokoch. Ambrovníky sú hodnotné a pohľadné stromy, v ideálnych podmienkach sa dožívajú vyše sto rokov.

 

TIP AUTORA:
Ambrovníky majú viaceré pekné kultivary. Vybrať si môžete aj také, ktoré majú celoročne pestré listy. Ide napríklad o kultivary Aurea alebo Variegata.Netradične pôsobí kultivar Gumball s atraktívnou guľovitou korunkou a menším kmeňom.

 

Drevina zaujme už hlboko brázdenou, šedastou kôrou – aj v zime sa tak vystavuje na obdiv. Najviac nápadné sú zvláštne korkové lišty na konárikoch a vetvičkách. Ambrovník kvitne na jar, jej kvety sú žltozelené, menšie, usporiadané do guľovitých súkvetí. Plody sú visiace pichľavé guľočky, trochu podobné plodom pagaštanov. Na drevine upútajú po opade listov, ale tvoria sa až po mnohých rokoch pestovania. Aj vďaka nim je ambrovník v zime zaujímavou drevinou.

 

ambrovnik koruna

 

Nezabudnite, že...
...to, čím je ambrovník atraktívny, sú laločnaté a mierne aromatické listy. Počas sezóny sú tmavozelené, neskôr sa vplyvom chladnu sa ich farba mení na príťažlivú oranžovú, červenú až purpurovú. Tieto všetky farby môžu byť na drevine zastúpené v jeden čas.

 

Ambrovníky vynikajú aj tvrdým drevom červenohnedej farby. To sa dokonca v niektorých krajinách, kde pôvodne drevina rastie využíva na výrobu nábytku. Drevina tiež produkuje vzácnu živicu styrax, ktorá sa niekedy v minulosti využívala na výrobu žuvačiek. Po narezaní vyteká z dreva, tuhne a vplyvom tepla zasa môže mäknúť. Styrax sa využíva v súčasnosti aj vo farmaceutickom, kozmetickom a cukrovinkárskom priemysle.

 

KDE VYNIKNE?

 

Drevina potrebuje hlavne dostatok miesta, v malých záhradách jej pestovanie nie je vhodné. Iba tak sa vám ukáže v plnej nádhere. Vynikne najviac ako solitér v rozľahlejšom a dobre udržiavanom trávniku. Upúta v modernom aj tradičnom vidieckom prostredí. Osvedčené pre jej pestovanie sú teplejšie oblasti Slovenska, vo vyšších nadmorských výškach môže byť náchylnejšia na poškodenie chladom. Tu bude lepšie jej pestovania sa vzdať, alebo vybrať chránenejšie miesto.

 

STAROSTLIVOSŤ

 

Ambrovník potrebuje chránené a slnečné miesto – dostatok svetla z každej strany. Na takomto mieste sa na jeseň krásne vyfarbí. Ideálna je preň pôda s kyslou reakciou, priepustná, mierne vlhká a málo zásobená živinami. Horšie sa mu darí na piesočnatých pôdach. Zavlažovať túto exoticky pôsobiacu rastlinu treba menšími dávkami vody, neskôr stačí spoľahnúť sa na dážď. Krátkodobo znesie v lete aj sucho, prílišné zamokrenie – ak sa často zavlažuje trávnik jej však škodí. Nie je potrebné ju strihať ani rezať, to len v prípade, že by došlo k poškodeniu dreviny napríklad silnou búrkou. Ambrovník netreba prihnojovať, na jar stačí k drevine rozhodiť preosiaty kompost a trochu rašeliny.

 

PRAVIDLÁ VÝSADBY

 

Ambrovník si môžete vysadiť počas celého vegetačného obdobia. V priebehu jesene ho však nájdete v záhradníctvach častejšie a iste vás hneď upúta svojimi farebnými listami. Vysádzať túto drevinu treba vždy len s neporušeným koreňovým balom. Výsadbová jama by mala byť dva krát väčšia ako koreňový bal. Ten treba zasypať kvalitným záhradníckym substrátom. Do toho môžete pridať aj vrecko rašeliny. Po výsadbe drevinu dobre zalejte a to hlavne vtedy, ak je slnečná a suchšia jeseň. Netreba zabúdať na pevnú oporu – drevené koly, vďaka čomu bude kmeň dreviny rovný. Prvé tri roky po výsadbe sa odporúča zimná ochrana, napríklad nastlanie okolia koreňov hrubšou vrstvou lístia.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It