plody uvodK jesennému obdobiu v záhradách patrí príjemná farebnosť. Postarať sa o ňu môžu kvety, listy a dokonca aj plody. Bohatou úrodou pestrofarebných, menších či väčších plodov sa vyznačujú viaceré okrasné kry a stromy. Poradíme vám, na ktoré sa oplatí zamerať.

Vybrať si môžete z niekoľkých druhov, väčšina z nich nie je pestovateľsky náročná. Ide o dreviny, ktoré sa hodia aj do našich podmienok. Obvykle sú ľahko dostupné a ponúkané za prijateľné ceny. Zakúpiť a vysadiť si ich môžete s neporušeným koreňovým balom počas celej jesene alebo skoro na jar.

 

Skôr, než sa vyberiete na nákup, dôkladne si všetko naplánujte. Dôležité, keďže ide o dlhoveké dreviny, bude vybrať pre ne vhodné miesto. Najlepšie také, aby boli počas jesene dobre viditeľné.

 

Nezabudnite, že sa nehodí sústreďovať do záhrady príliš veľa takýchto drevín. Je vhodnejšie vybrať si jeden - dva druhy a na tie upriamiť pozornosť. Dreviny ozdobné plodmi sa hodia do modernej aj vidieckej záhrady, na dvory, do átrií a predzáhradiek. Miesto pre ne sa nájde vo väčšej aj veľmi malej záhrade. Vysaďte ich tak, aby mali dostatok miesta a optimálne životné podmienky. Násada plodov bude potom bohatá, drevina sa stane reprezentatívnym prvkom vašej záhrady.

 

TIP AUTORA:
Pestovať mnohé druhy drevín s okrasnými plodmi môžete aj vo väčšej vegetačnej nádobe na balkóne alebo terase. Vyplatí sa vybrať si napríklad z ponuky zakrpatenejších kultivarov hlohyne.

 

Dreviny s okrasnými plodmi vyniknú v menších alebo väčších skupinách. Ideálne ak skupinky pozostávajú z jedného druhu dreviny. Pôsobivé sú v kombinácii so vždyzelenými listnáčmi, napríklad s vavrínovcom a typicky jesennými kvitnúcimi trvalkami a trávami. Vysadiť si ich môžete aj vo forme voľne rastúceho živého plota, oddeliť sa nimi od okolia alebo rozdeliť si pomocou nich záhradný priestor. Okrem toho, že budú dekoratívne , ich plody sa stanú aj vítanou pochúťkou pre operených návštevníkov záhrady. Keďže medzi nimi sú aj jedovaté druhy, treba pri výbere dať pozor, vyhnúť sa tým najviac nebezpečným a nevysádzať ich do záhrad s menšími deťmi.

 

Väčšina týchto drevín uprednostní slnečné miesto alebo polotieň, s výživnou, priepustnou a mierne vlhkou pôdou. Ideálne je pre ne chránené miesto, tu vydržia plody v sviežom stave naž do zimy.

 

Nezabudnite, že...
...ak si chcete zabezpečiť každoročnú bohatú úrodu plodov, kry budete musieť pravidelne počas vegetačného obdobia prihnojovať. Vhodné sú hnojivá s vyšším obsahom draslíka a fosforu.

 

hlohyňa

 

HLOHYŇA

 

Patrí k najkrajším drevinám jesene a to vďaka krásne sfarbeným plodom. Vyniká každoročne bohatou úrodou oranžových, žltých alebo červenkastých plodov a zároveň ide o vždyzelený ker. Hlohyňa (Pyracantha coccinea) je nenáročná a dlhoveká drevina, ktorá výborne znáša tvarovanie, pestovanie na stenách a v skupinách s inými krami. Porastie na slnečných a teplejších miestach s priepustnou pôdou. Hodí sa do mesta aj na vidiek, pestovať ju môžete aj v nádobách. Na plodoch si s obľubou pochutia aj vtáky.

 

krasnoplod

 

KRÁSNOPLOD

 

Tento nevšedne pôsobiaci a nádherný ker nie je v záhradách bežný. O to vzácnejšie pôsobí. Upúta fialovými alebo bielymi zamatovými plodmi. Ak budete chcieť docieliť väčšie množstvo plodov, do skupiny vysaďte aspoň dva jedince. Exoticky pôsobiaci krásnoplod (Callicarpa bodinieri) najlepšie porastie na teplejších, slnečných a chránených a dobre viditeľných miestach. Zaujímavé je spojenie krásnoplodu so vždyzelenými drevinami, farebnosť plodov viac vynikne. Výborne zapadne najmä do modernej záhrady.

 

skalnik

 

SKALNÍK

 

Tento obľúbený ker patrí k najmenej náročným a rýchlo rastúcim. Hodí sa do vidieckeho ale aj mestského prostredia, dokonca výborne znáša znečistené ovzdušie. Bohato plodí a krvavočervené plody patria k obľúbeným pochúťkam vtákov. Skalník (Cotoneaster horizontalis) sa pekne rozrastie na slnečných miestach, v suchších pôdach s vyšším obsahom vápnika. Je to na pohľad pekná, jednoducho pestovateľná a rýchlo rastúca drevina.

 

brslen

 

BRŠLEN

 

Mnohé z krov, ktoré pútajú peknými plodmi sú mimoriadne vhodné do vidieckych alebo chalupárskych záhrad. Patrí k nim aj bršlen (Euonymus europaeus), druh, ktorý nájdete aj vo voľnej prírode. Vyniká nevšednými visiacimi plodmi červeno oranžovej farby. Darí sa mu viac v polotieni s na miestach s vlhkou pôdou. Potrebuje okolo seba dostatok miesta, vynikne ako solitér. Pútavé sú v zime a v bezlistom stave zelené konáriky tohto kra.

 

pavinic

 

PAVINIČ

 

Plody popínavého paviniča (Parthenocissus quinquefolia) majú netradičnú fialovo modrú farbu a preto sú neprehliadnuteľné. Farebnosť je intenzívnejšia počas slnečných dní. Ak má táto popínavá drevina ideálne podmienky, plodov vytvorí každoročne obrovské množstvo. Zároveň počas jesene zaujme nádherným šarlátovým sfarbením listov a preto patrí ku klenotom jesennej záhrady. Je to rýchle rastúca, nenáročná rastlina. Vyhovuje jej slnečné miesto, znesie aj polotieň. Časom sa môže rozrásť na miesta kde nebude žiaduca preto si dobre rozmyslite, kde ju vysadíte.

 

viburnum

 

KALINA

 

Tento pekný vždyzelený ker sa v našich záhradách stále ešte naplno neudomácnil. Kaline (Viburnum tinus) sa bude dariť na chránenom a teplejšom mieste s humóznou a mierne vlhkou pôdou. Samozrejme najlepšie je ju vysadiť na dobre viditeľné miesto. Je to aj pekne kvitnúca vždyzelená drevina, hoci pomalšie rastúca. Hodí sa viac do moderných záhrad, dvorov a átrií, ako solitér alebo do skupiny s inými, skôr kompaktne rastúcimi krami. Na jeseň sa pýši prekrásnymi modrastými plodmi. Tie môžete použiť do jesenných alebo zimných aranžmánov. Ak nemáte záhradu, pestovať túto drevinu môžete aj vo vegetačnej nádobe.

 

jarabina

 

JARABINA

 

Tento menší strom si môže nájsť uplatnenie aj vo veľmi malej záhrade. Upúta v mestskej aj vidieckej záhrade. Jarabina (Sorbus intermedia) bohato plodí a vytvára efektnú korunku. Vyhovuje jej slnko alebo polotieň, veľmi dobre znáša sucho aj znečistený vzduch v mestách. Pôsobivá je v mini alejách, vysadená pred domom, alebo v blízkosti terasy. Hodí sa do záhrad v prírodnom štýle, prípadne do vidieckych kompozicií.

 

drac

 

DRÁČ

 

Patrí k vyšším a pichľavým vždyzeleným drevinám. Okrem toho, že zaujme modrými sivo oinovatelými plodmi, jeho listy sa na jeseň čiastočne vyfarbujú a v spojení s plodmi vytvárajú v záhradnom priestore nápadný prvok. Dráč (Berberis julianae) vyžaduje priepustné, mierne vlhké ale aj suchšie pôdy. Pekne sa rozrastie v polotieni, znesie však aj priame slnko. Nehodí sa do záhrad s menšími deťmi ani domácimi zvieratami pretože pichá. Výborne znáša tvarovanie a je možné si z neho vypestovať živý plot.

 

mahonia

 

MAHÓNIA

 

Tento ďalší vždyzelený ker sa v našich záhradách vyskytuje pomerne často. Je nenáročný, rýchle sa rozrastá a dokáže za krátky čas vytvoriť porast tam, kde sa ničomu inému nedarí. Napríklad pod vyššími stromami. Mahónia (Mahonia aquifolium) pekne kvitne – súkvetia sú žlté a netradične žlté je aj drevo tejto dreviny. Ak má mahónia ideálne podmienky prekvapí aj množstvom modrastých plodov, ktoré pôsobiac vysoko dekoratívne. Dá sa pestovať na slnku, lepší je pre ňu polotieň. Znesie sucho, ale nie dlhodobo. Vhodnejšia je pre ňu mierne vlhká pôda. Pravidelným rezom sa dá rastlina udržať v rozumných hraniciach.

 

sipky

 

RUŽA

 

Mnohé ruže sú pekné aj po odkvitnutí a to vďaka nápadne červeným alebo červeno oranžovým plodom – šípkam. Vybrať si môžete z rôznych druhov, dokonca aj veľmi netradičných. Ruže (Rosa) obľubujú slnečné miesta s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Kry je potrebné prihnojovať, násada plodov bude oveľa väčšia. Vyplatí sa vyhradiť tejto drevine dostatok miesta, celkový dojem bude zaujímavejší. Čarovne pôsobí skupinka plná drobných šípok a pri troche šťastia natrafíte v záhradníctvach na ruže s takmer čiernymi šípkami. Šípkové ruže sú nádherné vo vidieckom prostredí, pri chatách a chalupách.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It