travnik jesen2018

 V tomto období je ideálny čas na nápravu a regeneráciu trávnatej plochy. Zároveň je to príležitosť sa o trávnik pred zimou dôkladne postarať a zabezpečiť tak jeho bezproblémové prezimovanie.

 

Do opravy poškodených trávnikov je najlepší pustiť sa skoro na jeseň. September je ideálny aj kvôli väčšiemu množstvu zrážok, obvykle je ešte teplejšie a slnečno. Nový trávnik tak má najlepšie šance kvalitne sa do zimy zakoreniť. Na jar pokračuje v raste a často už ani nie sú vidieť opravované miesta.

 

REGENERUJTE A OPRAVUJTE

 

Ak treba, pustite sa do opráv trávnika, hoci nie sú veľké. Vždy sa to vyplatí. Postup je jednoduchý. Najskôr celú trávnatú plochu pokoste. Následne vyrežte a vyberte každé poškodené miesto, ideálne aj s trochu pôvodnej zeminy. Do vzniknutých priehlbín nasypte kvalitný záhradnícky substrát, prípadne špeciálny určený pre trávniky. Miesto vyrovnajte a vysejte naň trávnu zmes určenú na regeneráciu trávnikov. Trávne osivo jemne hrabľami zapracujte do pôdy, povrch utlačte a vysiate miesta dôkladne zavlažte. Nezalievajte silnejším prúdom vody aby ste jemné osivo nevyplavili. V pravidelnom zavlažovaní pokračujte aj v nasledujúcich dňoch a počas celej jesene ak je slnečno a sucho. Trávne osivo začína klíčiť asi po týždni. Plocha sa zakrátko opäť zazelená. Nevyhnutné je samozrejme plochu neustále zavlažovať. Prihnojovanie ani kosenie nie je potrebné.

 

TRÁVNE KOBERCE

 

Ak ste trávnik zakladali položením hotových trávnych kobercov, bude lepšie poškodené miesta vyplniť kúskami kúpených trávnych kobercov. Ideálne je kupovať trávny koberec na mieste, kde ste kupovali aj ten, ktorý opravujete. Od toho pôvodného sa potom nový trávnik nebude výrazne odlišovať. Ideálne je vždy vymieňať trávny drn geometrického tvaru (štvorec, obdĺžnik), z kúpeného plátu ho jednoducho vyrežete. Spôsob prípravy nie je odlišný, je potrebné vybrať aj časť pôdy. Trávne drny totiž majú určitú výšku a nový trávnik by mal s okolitým splynúť do jedného celku. Vložte ich na pripravené miesta a pritlačte. Napokon povrch povalcujte a zavlažte.


TIP AUTORA:
Počas skorej jesene si do skupiniek v trávniku môžete vysadiť hľuzy a cibule okrasných rastlín kvitnúcich na jar. Najlepšou voľbou sú pestro kvitnúce krókusy.

 

NEVYHNUTNÁ STAROSTLIVOSŤ

 

O trávnik sa treba postarať aj na konci leta a začiatkom jesene. Ak je slnečno a teplo, trávnik zavlažujte. Prísun vody však už nemusí byť intenzívny ako počas leta. Potrebným úkonom, ktorý trávniku viditeľne prospeje je vertikutácia. Vyplatí sa zrealizovať ju vtedy, ak je váš trávnik starší. Vďaka vertikutácii sa zbavíte trávnej plsti a podporíte prísun vzduchu ku koreňom tráv. Hoci nebude trávnik po tomto zásahu pôsobiť esteticky, podporí sa tým jeho vitalita, kvalita a odolnosť voči chorobám. Obvykle sa trávna plocha viac zahustí keďže vertikutácia podporuje odnožovanie tráv.  

 

Po vertikutácii je vhodné trávnik prihnojiť. Na jeseň používajte len hnojivá určené na jesenné prihnojovanie. Takto sú vždy na obaloch označené. Obsahujú vyšší podiel draslíka, ktorý podporuje vyzretosť a pevnosť pletív a tým lepšie prezimovanie tráv. Rozhodne sa na jeseň vyhnite hnojivám s vyšším obsahom dusíka, aspoň tým s jeho rýchlejším uvoľňovaním. Dusík by spôsoboval nárast zelenej hmoty – nových stebiel a tá by nestihla do zimy vyzrieť. V ponuke je dnes už veľké množstvo trávnych hnojív určené na jesenné hnojenie.- Vždy sa vyplatí pri ich aplikácii riadiť odporúčaním výrobcu. Nie vždy je použitie rovnaké u všetkých hnojív. Na prihnojenie nezabudnite hlavne vtedy, ak bol trávnik poškodený letným suchom.

 

Ak máte trávnik zaburinený, môžete ho ošetriť vhodným, ideálne selektívnym herbicídom. Postrek – opäť sa riaďte odporúčaním výrobcu urobte pred kosením. Listová plocha širokolistých burín cez ktorú bude prípravok vnikať musí byť čo najväčšia. Podľa potreby môžete s odstupom času postrek zopakovať.

 

Počas vlhkej a teplejšej jesene trávnik stále rastie. Preto je ho treba kosiť. Kosiť môžete až do konca októbra- ak je pekne, vždy tak, aby na zimu trávnik zostal nízky. Nenechávajte po poslednom kosení na trávnatej ploche zvyšky pokosených tráv. Rovnako si dajte záležať na odstraňovaní napadaných konárov a listov, prípadne zvyškov kôry a plodov počas celého jesenného obdobia.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It