strom uvodRozkvitnutý strom je nádhernou dominantou každej jarnej záhrady. Upúta v udržiavanom trávniku, aj vo väčšom kvetinovom záhone. Pod strom sa žiada umiestniť odpočívadlo, alebo len drevenú lavičku. Relax v takomto prostredí je skutočne jedinečný.

Kvitnúci strom môžete obdivovať v menšej aj väčšej záhrade, samozrejme za predpokladu, že si vyberiete rozmerovo vhodný druh. Vyberať je naozaj z čoho, ale netreba to preháňať. Stačí jeden, dva stromy, podľa toho, ako veľkú záhradu máte. Teraz je vhodná doba na výsadbu a aj ponuka je najširšia.

 

Každý okrasný strom je najkrajší vtedy, keď sa môže vyvíjať prirodzene a bez obmedzovania. Napokon až krásne rozložitá koruna stromu dodá záhrade pocit bezpečia a navodí v nej príjemnú harmóniu. Už pri výsadbe myslite na to, že koruny stromov už niekoľko rokov po výsadbe môžu dosiahnuť úctyhodné rozmery, či už ide o výšku alebo šírku. Ak si to dostatočne neuvedomíte už pri výbere, časom môžu tieto dreviny tieniť, obmedzovať a poškodzovať (ak sú vysadené tesne k domu alebo k hraniciam pozemku).Keď si však vyberiete také druhy, ktoré majú menšie koruny, kompaktnejší a pomalý rast môžete byť s konečným výsledkom nadšení. Voľnejšiu ruku majú majitelia veľkých záhrad, ale aj tu by mali byť stromy vysádzané podľa možnosti ďalej od budovy a hraníc pozemku.

 

sakura

 

Okrasné stromy vysádzajte vždy len s neporušeným koreňovým balom a ten zasypte kvalitným záhradníckym substrátom. Nezabudnite na oporné koly. Je dôležité, aby drevina rástla rovno od mladosti a nenahýňala sa do strán.

 

Tip autora:
Pri kúpe okrasného stromu sa informujte o jeho rastových charakteristikách a takisto o tom aké podmienky bude vyžadovať. Často majú totiž tieto dreviny špecifické požiadavky na pôdu, jej vlhkosť a svetelnosť miesta, prípadne osobitné umiestnenie.

 

strom1

 

OKRASNÉ ČEREŠŇE A JABLONE

 

Medzi najkrajšie kvitnúce okrasné stromy patrí čerešňa pílkovitá (Prunus serrulata) alebo tiež známa ako sakura, ktorá pochádza z Japonska, Kórei a Číny. Sakury sa v japonských záhradách pestujú viac ako 1500 rokov. Tieto atraktívne okrasné dreviny dorastajú do výšky 10m a sú veľmi podobné našim čerešniam. Na rozdiel od nich však majú typickú lievikovitú korunu, ktorá sa po čase rozloží do strán. Vyšľachtené a najviac pestované v našich záhradách sú kultivary s previsnutým rastom („Kiku – shidare –sakura“), ktorá dorastá do výšky 5m. Tieto sakury sa vyznačujú rastom konárov smerom k pôde, čím sa stávajú nádhernými solitérmi v trávnikoch a pri altánoch. Zaujímavý je aj stĺpovitý kultivar „Amanogawa“ pri výške 4-6m dosahuje šírku len 2m. Výborne sa hodí do kvetinových záhonov, zarámuje drobné stavby a odpočívadlá. Tento kultivar kvitne počas pučania efektných bronzovo sfarbených listov, čo na jeho atraktivite ešte pridáva.

 

Do záhrad je vhodný aj ďalší zaujímavý kultivar „Kanzan“ s plnými ružovými kvetmi. Sakury majú okrem ružových aj biele kvety buď jednoduché alebo dvojité a podľa kultivaru rozkvitajú od marca do mája. Vyžadujú chránené a teplejšie miesto, vo veľmi tuhých zimách často namŕzajú. Vysádzať by sa mali s koreňovým balom na jar.

Okrem sakury si môžete vybrať aj romanticky pôsobiacu čerešňu Sargentovu (Prunus sargentii) s jednoduchými kvetmi alebo višňu krovitú (Prunus fruticosa „Globosa“ ) s pohľadnou kompaktnou korunkou. Drevina sa mimoriadne hodí do malých záhrad a predzáhradiek.

 

strom4

 

Veľmi pekne kvitnú a do záhrad sú vhodné aj okrasné jablone (Malus). Mnohé sú okrem voňavých a jednoduchých kvetov dekoratívne aj svojimi drobnými plodmi. Neraz na strome pretrvávajú dlho do zimy. Sortiment okrasných jabloní je navyše veľmi rozsiahly a neustále sa obohacuje o nové zaujímavé kultivary. Kvety okrasných jabloní sú podľa kultivaru buď biele, ružové alebo červené. Tieto dreviny dorastajú do výšky 7m, sú teda vhodné aj do menších záhrad. Vyžadujú výživnejšie, mierne vlhké pôdy a slnečné stanovisko. Takisto však dobre znesú aj sucho. S vekom ich atraktivita rastie preto je dôležité obrniť sa trpezlivosťou.

 

strom2

 

ATRAKTÍVNE MAGNÓLIE

 

Magnólie patria k najstaršie kvitnúcim rastlinám na našej planéte a získali si obrovskú obľubu aj u nás. Strom z diaľky pôsobí v čase kvitnutie mimoriadne atraktívne, ale zaujímavý je aj na jeseň vďaka pekne vyfarbeným listom. Najčastejšie sa pestuje vzrastnejšia magnólia Soulangeova (Magnolia Soulangiana) a len 3 m vysoká ale pôvabnejšia a už v marci kvitnúca magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata), ktorá sa uplatní aj v menších záhradách. Magnólie najlepšie rastú v polotieni stromov a vysokých budov. Odporúča sa zvoliť stanovisko chránené pred vetrom, so 4-5 hodinami dopoludňajšieho slnka denne. Dôležitá je humózna a stále mierne vlhká a kyslá pôda. Pretože tieto dreviny majú svoj koreňový systém situovaný tesne pod povrchom pôdy, nemala by sa pôda v týchto miestach okopávať ale len namulčovať drvenou kôrou. Netreba však zabúdať, že staršie exempláre magnólií sú aj 7-8 m široké.

 

stedrec

 

Do menších záhrad je možné vysádzať aj nádherne na žlto kvitnúci štedrec ovisnutý (Laburnum watereri), ktorý dorastá do výšky 4m. Vyžaduje teplejšie a slnečné polohy a pôdu s vyšším obsahom vápnika. Potom skutočne krásne každoročne rozkvitne. Výborne znáša sucho a znečistené prostredie. Táto drevina je však jedovatá, teda nepatrí do záhrad kde sa pohybujú menšie deti.

 

strom3

 

KATALPY A HLOHY

 

Klenotom okrasnej záhrady pri rodinnom dome sa môže stať aj kvitnúca a exoticky pôsobiaca katalpa (Catalpa bignonioides), ktorá dorastá až do výšky 10m. Má vzdušnú a riedko rozvetvenú korunu a svetlozelené celistvookrajivé listy. Na jar je dekoratívna svojimi bielymi zvončekovitými kvetmi a na jeseň zaujímavými plodmi, dlhými valcovitými tobolkami. Najčastejšie sa pestuje katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides) a predovšetkým do záhrad je vhodný kultivar „Nana“ s menšou a plošne guľovitou korunou. Katalpy vyžadujú v záhradách slnečné miesta, dostatok priestoru a výživnejšiu pôdu. Dobre znášajú sucho a avšak často práve pod nimi nič nerastie. Ich plytké korene totiž takisto odčerpávajú z okolitej pôdy akúkoľvek vlahu. Treba dodať, že zaujímavým kvitnúcim stromom sa môžu vo vašej záhrade stať aj okrasné kry s vypestovanou korunkou. Príkladom je orgován alebo kalina. Na výsledok si však budete musieť počkať trochu dlhšie.

 

hloh

 

K zaujímavým a skôr menším kvitnúcim stromom patrí aj hloh (Crataegus laevigata „PAUL'S SCARLET). Vyniká prekrásnymi drobnejšími plnými kvetmi, najčastejšie ružovej farby. Objavujú sa koncom jari a začiatkom leta. Drevina dorastá do výšky 5m, šírky asi 2m. Kvitne začiatkom leta a najlepšie sa jej darí na slnečnom mieste. Hodí sa do mestského aj vidieckeho prostredia. Je to menší strom, pomerne rýchlo rastúci a nenáročný na typ pôdy. Podľa možnosti sa dá upravovať rezom.

 

Daniel Košťál
foto: autor

Pin It