priprava zima 2017Počas teplého leta a skorej jesene sme na záhradách venovali jednej z najpríjemnejších činností – zberu úrody. Teraz nám však studené rána a skoré stmievanie dávajú tušiť, že zima je už za dverami. Záhrada si v zime potrebuje kvalitne odpočinúť, treba ju však dôkladne pripraviť.


Trávnik a pôda

 

Trávniku treba pred zimou venovať zvýšenú pozornosť. Zamerať sa treba na jeho kosenie a vertikutáciu.,, Odporúča sa vykonať vertikutáciu trávnika, pri ktorej sa vertikutačné nože prenikajú do trávnika a ten prevzdušňujú“ hovorí Jakub Kirchner zo spoločnosti Gardena. Po takejto procedúre je trávnik lepšie pripravený na príjem vlahy a živín. Po vertikutácii je nevyhnutné hrabľami odpratať všetok odpadový materiál ako je napríklad aj napadané lístie. Keby ste túto prácu zanedbali a nechali lístie ležať počas zimy na trávniku, porast by sa miestami poškodil a následne by vyhnili celé časti mačiny. V prípade pôdy taktiež dôkladne pozbierajte všetky odumreté zvyšky, burinu, lístie a mach a môžete ich využiť pre tvorbu kompostu, ktorý sa vám na jar určite hodí. Následne treba pôdu dôsledne porýľovať prípadne poorať a taktiež sa odporúča použiť trochu novej zeminy, ktorú rovnomerne zmiešajte s pôvodnou pôdou.

 

Stromy a kríky

 

Dreviny a ihličnaté stromy v okrasnej záhrade treba pripraviť na zimné obdobie v prípade suchšej jesene zálievkou v októbri a podľa počasia aj začiatkom novembra. Nové výsadby tiež treba chrániť pred intenzívnym zimným slnkom. Obal by mal byť vzdušný, z materiálu nepodliehajúceho rýchlemu rozkladu, poskytujúci tieň a čiastočne i ochranu pred mrazmi. Dôležité je aj jeho upevnenie (najlepšie nehrdzavejúcim drôtom alebo umelým úväzkom), aby ho prudký vietor z dreviny neodfúkol. Počas zimy treba sledovať počasie a v prípade napadnutia veľkého množstva snehu ho ihneď striasať z ihličnanov aby ste ich ochránili pred polámaním konárov a rozčesnutím.

 

Ak nemáte oplotenú záhradu, prípadne sa k stromom môže dostať zver, treba chrániť kmeň stromu pred ohrýzaním. Využiť môžete obal z drôteného pletiva, pevne prichytenej čečiny, slamy alebo drevených tyčiek. Je tiež vhodné natrieť kmeň špeciálnym vápenným náterom, ktorý chráni strom pred intenzívnym zimným slnkom. Krom na rozdiel od trávnika nevadia odumreté zvyšky rastlín a napadaného lístia, keďže chránia ich spodnú časť pred mrazmi a zároveň poslúžia ako hnojivo.
Netreba zabudnúť ani na zastrihávanie stromov a kríkov. Pri stromoch si všímajte odumreté konáre, ktoré by mohli v zime spadnúť a spôsobiť nepríjemnosti. Pri kríkoch buďte striedmejší a sústreďte sa na odumreté listy. Odstrániť by ste mali zvyšky plodov, keďže sa v nich počas zimy kuklia rôzne druhy užitočného hmyzu. Čo sa týka orezávania, určite režte menej ako naj jar. Mrazy môžu byť pre príliš zrezané výhonky nebezpečné.

 

Okrasné rastliny

 

Zimná starostlivosť je pri okrasných rastlinách dôležitá a o to náročná, že nevieme dopredu určiť tuhosť a dĺžku zimy. Ak tieto rastlinky prikryjete príliš hrubou vrstvou, zvyknú hniť prípadne skoro vyháňať nové výhonky. Ak je naopak príliš tenká, rastliny môžu uhynúť. Je preto potrebné neustále záhon kontrolovať a prikrývku treba čo najlepšie prispôsobiť počasiu. Vhodným materiálom na prikrytie je netkaná textília.

 

Zazimovanie náradia

 

Určite počas zimy nenechávajte v záhrade nič pohodené. Dlhodobo nízke teploty a vlhkosť neprospievajú dreveným rukovätiam náradia a ani kovu, ktorý môže skorodovať. Vhodným miestom pre uskladnenie je prístrešok, kde je sucho. Špeciálnu pozornosť v venujte zavlažovacím systémom, ktoré sa pri nesprávnom zazimovaní môžu vďaka mrazom veľmi ľahko poškodiť. Hadice odmontujte od kohútika a postrekovej pištole a stočte ich pod prístrešok spolu s ostatným náradím. Ak máte zavlažovací systém pod úrovňou pôdy minimálne 25 cm, hadica nezamrzne a nemusíte ju na zimu stáčať.

 

Z kosačiek, píl a ostatných strojov s dvojtaktným motorom vypumpujte všetok benzín a vyberte zapaľovaciu sviečku. Na záver dolejte olej a naštartujte, aby sa rovnomerne rozniesol do celého motora. Ak máte štvortaktový motor, údržba je zložitejšia. ,,Najprv treba vybrať zapaľovaciu sviečku, vypustiť olej a nakoniec vybrať vzduchový filter,“ uvádza Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. Pri kosačkách sa presvedčte o stave sekacích nožov, v prípade že sú tupé, treba ich prebrúsiť.

 

Prenosný záhradný nábytok, ale aj detské hojdačky, plátené striešky a ďalšie doplnky včas odložte pod strechu (do pivnice alebo komory), aby ste ich nemuseli pred definitívnym uskladnením prácne dosúšať vnútri. Ak ste na to mysleli už pri konštrukcii, môžete odložiť aj odnímateľné drevené časti zabudovaného nábytku, čím sa výrazne predĺži ich životnosť.

 

Jazierko v zime

 

V zimných mesiacoch začína klesať aj teplota vody v jazierku. Záleží od druhu vašich rýb, no exotickejšie druhy by zimu u nás neprežili, preto ich vytiahnite. V prípade, že máte jazierko hlbšie ako 80 cm, môžete v ňom nechať ryby aj cez zimu. To isté platí aj o teplocitlivých rastlinách. Vodné prvky spolu s čerpadlami a filtrami tiež nemajú čo hľadať v zamrznutom jazierku, takže ich začiatkom zimy vytiahnite z vody a uložte s ostatným záhradným náradím. Ryby potrebujú pod vodou dýchať, takže je potrebné zabezpečiť, aby jazierko nezamrzlo po celom povrchu. Jednoduchší ale prácnejší spôsob spočíva v liatí vriacej vody na kryhy. Pri silnejších mrazoch je však táto metóda neúčinná. Rozbíjanie krýh sa veľmi neodporúča, keďže môžu poraniť ako ryby tak aj vodné rastliny a narušiť samotnú fóliu, ktorou je jazierko vystlané. Praktickým riešením je plavák z polystyrénu a malým čerpadlom, ktoré na povrch neustále pumpuje teplejšiu vodu z dna jazierka. Takto sa vytvorí kruh, ktorý nezamrzne ani počas silných mrazov a môžu tak prebiehať výmenné procesy medzi vodou a vzduchom.

 

Zdroj a foto: Gardena

Pin It