levandula uvodKvitnúca levanduľa vnáša do záhrad nádych a vôňu slnečného Stredomoria. Pestovať ju môžete na záhonoch, v moderných aj tradičných záhradách, dariť sa jej bude aj v črepníkoch. Kvitne od júna, často až do septembra.

 

Pestovanie, no najmä využívanie levandule (Lavandula angustifolia) má za sebou poriadny kus histórie. V staroveku bola Egypťanmi, Feničanmi a Arabmi používaná na výrobu parfumov a na mumifikáciu. Rimania používali levanduľové oleje do kúpeľov a osviežovanie vzduchu. Od nich zrejme pochádza aj samotný názov rastliny - z latinského „lavare“, čo znamená umývať sa. Podľa istej legendy vôňa tejto rastliny pochádza z raja odkiaľ ju priniesli Adam a Eva. V minulosti bola dokonca levanduľa považovaná za ochrankyňu pred zlom a v mnohých kresťanských rodinách nesmela chýbať jej sušená kytica.V stredoveku sa levanduľa s obľubou pestovala v kláštorných záhradách spolu s ďalšími liečivými rastlinami a využívala sa najmä na navoňanie spodnej bielizne.

 

V súčasnosti sa táto aromatická rastlina pestuje hlavne vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku aj Grécku. Levanduľové polia môžete objaviť už aj na Slovensku a v Maďarsku, napríklad pri jazere Balaton, v okolí polostrova Tihany.

 

Modro fialová, biela aj ružová

 

Levanduľa je neveľký, asi 60 cm vysoký drevnatý a vždyzelený poloker, známy z oblasti Stredomoria, najmä Provensálska v južnom Francúzsku. Tu sa pestujú aj menej tradičné kultivary, ktoré kvitnú kvitne nielen na modro a modrofialovo, ale aj na bielo, sýto fialovo, purpurovo a dokonca aj na ružovo. Najkrajšia je však klasika – modro až fialovo kvitnúce kultivary. Je ich niekoľko, odlišujú sa hlavne veľkosťou súkvetia.

 

levandula1

 

Ker levandule môže mať rôzne formy, najbežnejšie sú tvary nízkych krov. Stretnúť sa môžete aj s levanduľami v tvare stromčekov, ktoré nie sú dlhoveké. Viac ako na záhone je ich lepšie pestovať v nádobách na slnečných balkónoch a terasách. Okrem najznámejšej levandule úzkolistej (Lavandula angustifolia), ktorá má veľké množstvo rôznych kultivarov (osvedčený je kultivar „Hidcote“) sa v našich končinách pestuje aj levanduľa zúbkatá (Lavandula dentata) s dlhšími súkvetiami a atraktívnejšia levanduľa hlávkovitá (Lavandula stoechas), nazývaná aj francúzska levanduľa. Tento husto olistený a jemne aromatický druh vyniká sýto sfarbenými mohutnejšie pôsobiacimi kvetmi s nápadnými listeňmi. V našich podmienkach však nie je táto levanduľa dostatočne mrazuvzdorná. Je vhodnejšie pestovať ju v črepníkoch a pred príchodom mrazov premiestniť do studeného skleníka, alebo iného svetlého bezmrazového priestoru.

 

Okrem súkvetí a typickej prenikavej vône je levanduľa zaujímavá aj svojimi striebristými listami, ktoré sú nápadné aj počas zimného obdobia. V záhrade tak môže byť rastlina celoročne príťažlivá.

 

Možnosti výsadby

 

Levanduľu si môžete vysadiť do bylinkových záhonov, do blízkosti terás a odpočívadiel, do predzáhradok, do suchých kvetinových múrikov, na strešné záhrady, do skaliek, na svahy, do štrkových záhonov či do skupín s nižšími a kompaktnými drevinami. Vyplatí sa ju zakomponovať do trvalkových záhonov so suchomilnými rastlinami, bude tu pôsobiť mimoriadne pekne a takisto medzi ruže s ktorými dokáže vytvoriť už na pohľad dokonalé spojenie. Ak vysadíte levanduľu v blízkosti ruží, ochránite ich aj pred agresívnymi voškami. Kvitnúca levanduľa láka množstvo užitočného hmyzu a tiež rôzne druhy motýľov, čo bude zaujímavé hlavne pre deti.

 

levandula3

 

Dekoratívne a v poslednej dobe viac obľúbené sú aj nízke levanduľové živé plôtiky. Tieto si môžete vytvoriť okolo záhradných chodníkov, alebo hriadok s úžitkovými rastlinami. V tomto prípade treba vysadiť asi 4-6 ks na meter. Levanduľu môžete pestovať samostatne, alebo v menších či väčších skupinkách, prípadne v kombinácii s inými ale nie veľmi vysokými okrasnými rastlinami. Hodia sa k nej najviac suchomilné druhy trvaliek. 

 

Kde dobre porastie

 

Pre levanduľu vyberte celodenne slnečné, teplé a suchšie stanovište. Potrebuje ľahšiu, priepustnú a na živiny chudobnejšiu, hlinito piesočnatú pôdu, s obsahom drobnejšieho štrku a starej omietky (obsah vápnika). V polotieni a tieni nerastie dobre, bude tu málo aromatická, nekompaktná, s väčšími listami. Kvitnúť tu bude minimálne, alebo takmer vôbec nie. Takisto rastlina neobľubuje vlhké miesta, nie je dobré ju preto vysádzať do blízkostí jazierok ani bazénov. Levanduľa je pestovateľsky nenáročná rastlina, nevyžadujúca pravidelnú zálievku ani prihnojovanie. Nie je napádaná chorobami ani škodcami. Po určitom čase však stráca atraktívnu podobu a je ju lepšie vymeniť. Staré jedince treba vymeniť za mladšie zhruba po 5-6 rokoch.

 

levandula2

 

Ak sa rozhodnete pestovať levanduľu v črepníku, tento by mal byť dvakrát tak hlboký a široký ako je vysádzaný koreňový bal. Ideálne terakotový, alebo aj plastový. Substrát by mal byť ľahší, najlepšie s obsahom piesku a drobnejšieho štrku. Použiť môžete aj substrát určený na pestovanie byliniek, no väčšinou sa v ňom levanduľa neukáže v želanej podobe. Dôležitá je drenážna vrstva (z keramzitu alebo štrku), ktorá zabráni nežiaducemu hromadeniu vlhkosti okolo koreňov. Vyberte nižší, kompaktnejšie rastúci kultivar (napríklad „Hidcote Blue“). Levanduľa v črepníku môže zostať vonku aj počas zimy. Pred príchodom chladnejších mesiacov treba obaliť črepník s rastlinou bublinkovou fóliou alebo netkanou textíliou a postaviť ho na chránené miesto. Počas dní keď bude slnečno a nebude mrznúť treba rastlinu zaliať. Na toto netreba určite zabúdať.

 

Dôležitý rez

 

Predpokladom bohatého a každoročného kvitnutia a zároveň aj pekného kompaktného tvaru je pravidelný rez. Levanduľu treba ostrihať najskôr skoro na jar, približne v marci, najneskôr v prvej polovici apríla. Rez môže byť hlbší, netreba sa ho obávať. Môžete ním prinavrátiť starším rastlinám stratený atraktívny tvar. Rastlina sa po reze a výdatnejších zrážkach bohato rozkonári a husto olistí. Druhý rez vykonajte po odkvitnutí, v polovici či koncom leta, podľa toho, ako rastlina odkvitne. Sústreďte sa na odstránenie odkvitnutých kvetov a len jemné zastrihnutie nových výhonkov. Letný rez má byť zameraný na udržanie pekného tvaru rastliny. Nikdy nestrihajte do starého dreva, tým by ste rastlinu zničili.

 

susena levandula

 

Levanduľu nie je problém dostať kúpiť, v záhradníctvach aj kvetinárstvach. Môžete si ju aj jednoducho rozmnožiť. Nové rastliny získate z výsevov semien, ktoré si môžete pozberať, alebo zo zakorenených odrezkov. Odrezky musia byť polovyzreté, najlepšie z pevných, husto olistených nekvitnúcich výhonkov. Odoberať ich treba koncom augusta a začiatkom septembra. Za približne mesiac zakorenia v nádobe a substráte určenom na výsev a rozmnožovanie. Po prezimovaní v studenom parenisku môžete mladé rastlinky na jar vysadiť na vybrané miesta.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It